Martwe drewno w akumulacji węgla i azotu - czy wiesz, że?
  1. Wiązanie azotu zachodzi również w czasie burzy w wyniku wyładowań atmosferycznych, czy podczas zjawisk wulkanicznych.
  2. W ludzkim ciele jest po tlenie najliczniejszym pierwiastkiem ze względu na masę (ok. 18,5%). Ta ilość w połączeniu z różnorodnością związków organicznych stawia węgiel jako chemiczną podstawę życia.
  3. Do zatrzymania węgla dochodzi również wtedy, gdy powstrzymany jest rozkład opadłych do osadów dennych bogatych w tłuszcze szczątków okrzemek i innych morskich organizmów planktonowych, które po milionach lat zamieniają się w złoża ropy naftowej i gazu ziemnego.
  4. Obserwuje się podwyższanie ilości CO2 w atmosferze ustalonej w toku ewolucji na stałym poziomie. Przyczyną jest efekt cieplarniany, spowodowany nadmiernym spalaniem paliw kopalnych oraz wycinaniem lasów, mających znaczny udział w przyswajaniu dwutlenku węgla.
  5. Emisja roczna dwutlenku węgla z rozpadu materiału organicznego w lasach i obszarach trawiastych wynosi 220 miliardów ton. Emisje w wyniku działalności człowieka wynoszą 27 miliardów ton na rok. Wulkany emitują rocznie 130-230 milionów ton atmosferycznego CO2.
  6. W sosnowych borach Ameryki Płn. masa tylko grubowymiarowego martwego drewna wynosi 30-40 ton/ha, w ciepłych lasach liściastych 20-25 ton/ha, a w naturalnych lasach daglezjowych nawet 580 ton/ha.
  7. Jeden m³ drewna w stanie powietrzno suchym waży około pół tony, jednakże wartość ta może wahać się w zależności od gatunku drzewa i warunków siedliskowych.
Pogoda
Odwiedź Łysy Młyn!
Wirtualna wycieczka po Łysym Młynie