Grzyby żyjące w martwym drewnie - czy wiesz, że?
  1. Największe owocniki wśród grzybów rozkładających drewno tworzy twardoporek wiązowy. W 1995 roku w Londyńskim Ogrodzie Botanicznym Kew owocnik tego gatunku miał 163×140 cm średnicy i 480 cm obwodu. W 2002 roku w Ogrodzie Botanicznym w Cambridge inny owocnik tego samego gatunku miał 150×133 cm średnicy i 425 cm w obwodzie.
  2. 20 kilogramów wagi, ponad półtora metra wzrostu — największy owocnik grzyba na świecie znaleziono w meksykańskim lesie. Grzyb należał do gatunku Macrocybe titans. Jest on jadalny. Grzyb-olbrzym rósł w południowym stanie Chiapas. Poprzedni rekord należy do grzyba znalezionego w tym rejonie w 1981, ale tamten egzemplarz był mniejszy.
  3. Największym organizmem na świecie jest opieńka ciemna znaleziona w USA, w stanie Oregon, Mulher National Forest, Strawberry Mountains. Jej organizm zasiedlił powierzchnię 8,9 km², a jej wiek oszacowano na 2,4 tys. lat, natomiast wagę na 605 ton. Jest to możliwe dzięki tworzonym przez opieńki sznurom grzybniowym, mającym zdolność penetracji gleby, w dodatku rosnącym bardzo szybko.
  4. Niektóre owocniki grzybów saproksylicznych są jadalne, część z nich tylko jak są młode np. boczniak ostrygowaty, opieńki, łuszczak zamienny czy żółciak siarkowy.
  5. Przypuszczalnie na świecie występuje ponad 80 tys. gatunków grzybów, w Polsce opisano prawie 4 tys., natomiast szacuje się, że występuje ponad 12 tys.
  6. Owocniki wegetatywne błyskoporka podkorowego wykorzystywane są w medycynie ludowej wschodniej Europy do przygotowania naparu leczącego dolegliwości żołądkowe, polepszające samopoczucie i działającego przeciwzapalnie. Wzbudzają zainteresowanie farmakologii. Substancjom zawartym w owocnikach przypisuje się działanie cytotoksyczne skuteczne w leczeniu chorób nowotworowych. Na Wschodzie i w Stanach Zjednoczonych można nabyć wyciągi z owocników, które mają między innymi regulować metabolizm, zwiększać odporność organizmu i regulować ciśnienie krwi.
  7. 57 porostów jest objętych ochroną ścisła w Polsce, a 10 częściową. Dla czterech gatunków wyznacza się nawet strefy ochronne ich ostoi lub stanowisk (podobnie jak w przypadku gniazd niektórych ptaków).
  8. Najrzadziej występującymi opieńkami w Polskich lasach są opieńka miodowa (dwa stanowiska leśne) i opieńka nagotrzonowa (także dwa stanowiska leśne).
  9. Najdroższe owocniki grzybów sprzedano na aukcji we Włoszech. Były to dwie trufle o wadze 1kg i 38 dkg. Restauratorzy z Chin zapłacili za te owocniki 330 tyś. dolarów.
Pogoda
Odwiedź Łysy Młyn!
Wirtualna wycieczka po Łysym Młynie