Las w odwiedzinach

Las Chojnowski (autor: M.Sobkowiak, źródło: Nadleśnictwo Łopuchówko, licencja: Nadleśnictwo Łopuchówko)Kiedy tylko mamy czas i ochotę z przyjemnością wybieramy się na wycieczkę w leśne ostępy. Czasem z koszykiem na grzyby, a nieraz z aparatem fotograficznym aby podglądać życie leśnych mieszkańców. Ale czy zawsze pamiętamy o tym jak należy zachować się w lesie? Czy potrafimy i wiemy jak uszanować miejsca, które odwiedzamy? Przeczytajcie kilka ważnych wskazówek dotyczących tego, jak należy się w lesie zachować, aby cieszyć się wyprawą, poznać las i tym samym nie wzbudzać niepokoju zwierząt i nie popaść w konflikt z prawem.

„Głupiec i mędrzec nie widzą tego samego drzewa.” - Wiliam Blake

O każdej porze roku las wita nas gościnnie. Odkrywa przed nami swoje piękno i pozwala cieszyć się nim do woli. Zachwyca nas swoim spokojem i majestatem. My, ze swojej strony, powinniśmy to uszanować i spróbować nie niszczyć odwiecznej równowagi pomiędzy człowiekiem a przyrodą.

Zimowy las (autor: M.Sobkowiak, źródło: Nadleśnictwo Łopuchówko, licencja: Nadleśnictwo Łopuchówko)

Musimy pamiętać o tym, że wśród roślin i zwierząt jesteśmy gośćmi i powinniśmy zachować się jak na gościa przystało.

Każdy prawdziwy miłośnik przyrody wie jak zachować się w lesie.

Właściwe zachowanie w lesie nie jest wcale takie trudne, wystarczy mieć oczy i uszy otwarte, bacznie obserwować to co się wokół nas dzieje, aby dostrzec że wskazówki są na każdym kroku. Jedną z nich są tablice informacyjne. Można je znaleźć przy wjazdach do lasu, szczególnie w okolicy miast oraz przy każdym miejscu w lesie, które ze względu na swój przyrodniczy charakter jest wyjątkowe i godne uwagi.

Szumi las…

Szanuj zwierzęta i nie zakłócaj ich spokoju!

orzesznicaOdpocząć, posłuchać śpiewu ptaków i szumu drzew na wietrze – to nasze wyobrażenia o udanej wyprawie do lasu. Nie jest odkryciem to, że wśród odgłosów przyrody człowiek wypoczywa najlepiej. Ale nie tylko o nas tu chodzi. Hałas, krzyki czy głośna muzyka w lesie są czymś zupełnie nienaturalnym i niemiłym również dla jego mieszkańców. Zwierzęta przyzwyczajone do odgłosów lasu płoszą się i niepokoją na dźwięk ostrych i głośnych krzyków. Coraz częściej jednak zdarza się, że leśne, dzikie zwierzęta podchodzą bardzo blisko do osiedli czy dróg, zupełnie nie zważając na hałas i niebezpieczeństwo. Wynika to z faktu, że ludzie w wielu przypadkach "wprowadzają" się na tereny leśne, wcześniej niezamieszkane. Przykładem są budowane pod lasami domy i bloki mieszkalne, które z jednej strony są wspaniałym miejscem do życia dla ludzi, a z drugiej miejscem gdzie zwierzęta czują się jak u siebie i nie zważając na ludzi, penetrują te obszary w poszukiwaniu pożywienia. Najczęściej spotykanymi na takich terenach zwierzętami są dziki, które bez strachu zapuszczają się do ludzkich gospodarstw, a rozdrażnione, mogą okazać się dla człowieka niebezpieczne.

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że w lesie to my jesteśmy gośćmi, przychodzimy do lasu w odwiedziny i musimy zachowywać się jak na gości przystało. Hałasowanie i używanie sygnałów dźwiękowych w lesie jest zabronione, a zakazy te umieszczone są w przepisach ustawy o lasach. Oznacza to, że ich nierespektowanie może być ukarane pouczeniem lub mandatem.

„Godnie będą z tobą umiały milczeć las i skała.” - Fryderyk Nietzsche
Pogoda
Odwiedź Łysy Młyn!
Wirtualna wycieczka po Łysym Młynie