Malina właściwa

Malina właściwa (Rubus idaeus L.)

Charakterystyka, występowanie, wymagania, zastosowanie

Występuje niemal w całej Europie i w Azji. W Polsce rośnie na całym obszarze. Jest rośliną wieloletnią, chętnie uprawianą ze względu na smaczne i zdrowe owoce. Malina to niewielki (do 2 metrów) krzew, gęsto porkryty drobnymi kolcami. Podobnie jak u jeżyn jej pędy rosną łukowato wyginając się ku ziemi. Spotkać ja możemy w lasach, zaroślach, ziołoroślach, na zrębach (czyli w miejscach gdzie wycięto dojrzałe drzewa), na zboczach. Radzi sobie dobrze również w górach, do wysokości 2000 m n.p.m. Preferuje luźne, niezbyt suche, żyzne gleby.

Malina to przede wszystkim roślina uprawna. Jest uprawiana od średniowiecza jako krzew owocowy i aktualnie występuje szereg jej odmian.

Owoce maliny są smaczne i pachnące, nadają się do spożycia zarówno na surowo, jak i na przetwory: soki, dżemy, konfitury. Ale maliny są nie tylko pyszne, ale również i zdrowe. Od dawna stosowane jako środek leczniczy w przeziębieniach i przemarznięciach. Sok z malin zawiera dużą ilość witamin, szczególnie witaminy C.

Malina właściwa - ilustracja (autor: Otto Wilhelm Thomé, źródło: Wikipedia, licencja: domena publiczna)

Krzew Dorasta do 2 metrów wysokości, tworzy podziemne pędy zwane rozłogami.
Liście Złożone, po 3-5 na szypułce, ostro piłkowane, pod spodem biało owłosione.
Owoce Czerwony zbiorowy owoc potocznie zwany maliną, delikatnie owłosiony.
Malina właściwa - krzew (autor: Cillas, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 4.0) Malina właściwa - krzew (autor: Dezidor, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0)

Liście i kwiaty

Liście maliny są charakterystycznie pomarszczone i od spodu gęsto pokryte delikatnymi, białymi włoskami. Sprawia to, że odwracając liść mamy wrażenie, że jest on jakby srebrny. Liście i ogonki liściowe są dodatkowo pokryte kolcami. Dlatego też przejście przez gęste zarośla malin może być niekiedy kłopoliwe i bolesne. Kwiaty malin są białe z delikatnymi płatkami, pojawiają się od maja do sierpnia i wabią swym zapachem pszczoły.

Malina właściwa - liście (autor: d.wine, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0) Malina właściwa - młode liście (autor: Andrew Fogg, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY 2.0)
Malina właściwa - liście (autor: Julcatai, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0) Malina właściwa - kwiaty (autor: Johan, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0)

Owoce

Bardzo smaczne i soczyste, pojawiają się na pędach dwuletnich i zdrewniałych, w sierpniu i wrześniu. Owoc zbudowany jest z wielu małych, soczystych kuleczek pokrytytch delikatnymi włoskami. To właśnie one, zebrane na jednej szypułce dają ostatecznie owoc jaki zbieramy. Maliny dziko rosnące są koloru czerwonobordowego, na rynku występuje jednak szereg odmian hodowlanych, które mogą mieć owoce w kolorze żółtym.

Malina właściwa - owoce (autor: Algirdas, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0) Malina właściwa - owoce (autor: Vassil, źródło: Wikipedia, licencja: domena publiczna)
Malina właściwa - owoce (autor: Bff, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0) Malina właściwa - owoce (autor: Fir0002, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-NC 3.0)

Fotografie pochodzą z serwisu Wikipedia, chyba że zaznaczono inaczej. Informacje zawarte na stronie pochodzą z: Krzewy polskich lasów – Wojciech Gil, Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski – Władysław Matuszkiewicz, Rośliny polskie – Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński, Słownik botaniczny – Alicja Szweykowska, Jerzy Szweykowski, serwis Wikipedia.

Pogoda
Odwiedź Łysy Młyn!
Wirtualna wycieczka po Łysym Młynie