Malina właściwa

Malina właściwa (Rubus idaeus L.)

Charakterystyka, występowanie, wymagania, zastosowanie

Występuje niemal w całej Europie i w Azji. W Polsce rośnie na całym obszarze. Jest rośliną wieloletnią, chętnie uprawianą ze względu na smaczne i zdrowe owoce. Malina to niewielki (do 2 metrów) krzew, gęsto porkryty drobnymi kolcami. Podobnie jak u jeżyn jej pędy rosną łukowato wyginając się ku ziemi. Spotkać ja możemy w lasach, zaroślach, ziołoroślach, na zrębach (czyli w miejscach gdzie wycięto dojrzałe drzewa), na zboczach. Radzi sobie dobrze również w górach, do wysokości 2000 m n.p.m. Preferuje luźne, niezbyt suche, żyzne gleby.

Malina to przede wszystkim roślina uprawna. Jest uprawiana od średniowiecza jako krzew owocowy i aktualnie występuje szereg jej odmian.

Owoce maliny są smaczne i pachnące, nadają się do spożycia zarówno na surowo, jak i na przetwory: soki, dżemy, konfitury. Ale maliny są nie tylko pyszne, ale również i zdrowe. Od dawna stosowane jako środek leczniczy w przeziębieniach i przemarznięciach. Sok z malin zawiera dużą ilość witamin, szczególnie witaminy C.


Malina właściwa - ilustracja (autor: Otto Wilhelm Thomé, źródło: Wikipedia, licencja: domena publiczna)

Krzew Dorasta do 2 metrów wysokości, tworzy podziemne pędy zwane rozłogami.
Liście Złożone, po 3-5 na szypułce, ostro piłkowane, pod spodem biało owłosione.
Owoce Czerwony zbiorowy owoc potocznie zwany maliną, delikatnie owłosiony.
Malina właściwa - krzew (autor: Cillas, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 4.0) Malina właściwa - krzew (autor: Dezidor, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0)

Liście i kwiaty

Malina właściwa - liście (autor: d.wine, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0)

Malina właściwa - młode liście (autor: Andrew Fogg, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY 2.0)

Malina właściwa - liście (autor: Julcatai, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0) Malina właściwa - kwiaty (autor: Johan, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0)

Owoce

Malina właściwa - owoce (autor: Algirdas, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0)

Malina właściwa - owoce (autor: Vassil, źródło: Wikipedia, licencja: domena publiczna)

Malina właściwa - owoce (autor: Bff, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0) Malina właściwa - owoce (autor: Fir0002, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-NC 3.0)
Pogoda
Odwiedź Łysy Młyn!
Wirtualna wycieczka po Łysym Młynie