Lipa drobnolistna

Lipa drobnolistna (Tilia cordata Mill.)

Wysokie i bardzo okazałe drzewo liściaste o grubym pniu oraz gęstej, szerokiej koronie. Jest często sadzona w parkach, wzdłuż dróg, na osiedlach i przy kościołach. Lubi świeże i żyzne, piaszczysto-ilaste gleby, dobrze znosi zacienienie, jest najbardziej mrozoodporna ze wszystkich lip, ale też jak większość z nich atakowana przez liczne szkodniki i mało odporna na zanieczyszczenia powietrza.

Kwiaty lipy mają bardzo silny zapach, podoba on się nie tylko ludziom ale także  pszczołom. Z kwiatów tego drzewa pszczoły wytwarzają bardzo dobry miód lipowy.

Drewno jest bardzo podatne na obróbkę skrawaniem, toczeniem i rzeźbieniem (m.in. Ołtarz Mariacki wykonany został przez Wita Stwosza z drewna lipowego). Może być stosowane do robót snycerskich, produkcji wełny drzewnej i zapałek, do suchej destylacji, szczególnie z przeznaczeniem na węgiel kreślarski. Może być używane do wyrobu niektórych  instrumentów muzycznych czy do budowy uli.

W początkowym okresie osiedlania się ludów, drewno lipowe było wykorzystywane do budowy ówczesnych domów. Jedyną z przyczyn wyboru tego drewna na te cele, była właśnie jego miękkość, umożliwiająca obróbkę siekierami, toporami i piłami wykonanymi z kamieni, ponieważ nie znano wówczas jeszcze narzędzi metalowych. Z drewna lipowego wykonywano również osłonowe tarcze obronne, wzmacniane odpowiednio uplatanymi warstwami z łyka. Przeciętny pień drzewa lipowego o średnicy 35 cm dostarczał wówczas ok. 45 kg łyka, a to wystarczało na wykonanie ok. 12 mat.

Lipa drobnolistna (autor:  C. A. M. Lindman, źródło: Wikipedia, licencja: domena publiczna)

Drzewo 30-(35) m wysokości.
Kora Brunatnoszara, podłużnie, listewkowato spękana. Gęste bruzdy nie są zbyt głębokie.
Liście Niewielkie w kształcie sercowate, w kącikach nerwów od spodu liścia kępki pomarańczowo brązowych włosków.
Owoce Niewielkie okrągłe orzeszki, umieszczone po kilka na szypułkach.
Lipa drobnolistna-drzewo Lipa drobnolistna - aleja (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)
Lipa drobnolistna-drzewo 2 Lipa drobnolistna-siewka

Kora

U młodych drzew zielonkawa i gładka, z czasem staje się (srebrzysto)szara do szarobrunatnej i pokryta gęstą siecią niezbyt głębokich, rozgałęziających się, podłużnych listewek.

Lipa drobnolistna - kora Lipa drobnolistna - aleja (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)

Liscie

Lipa posiada liście w kształcie serc, które z wierzchu są żywo zielone a pod spodem w kątach nerwów mają pęczki rudych włosów. Jesienią przyjmują piękny żółty kolor.

Lipa drobnolistna-pojedynczy liść
Lipa drobnolistna-gałązka Lipa drobnolistna - spód liscia

Owoce

Owoce to okrągłe orzeszki okryte zdrewniałą skorupką o barwie brązowej. Ich cienka łupina dość łatwo daje się zgnieść w palcach.

Lipa drobnolistna - owoce (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl) Lipa drobnolistna - owoce (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)
Lipa drobnolistna - owoce (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl) Lipa drobnolistna - suche owoce
Pogoda
Odwiedź Łysy Młyn!
Wirtualna wycieczka po Łysym Młynie