Dąb szypułkowy

Dąb szypułkowy (Quercus robur L.)

Charakterystyka, występowanie, wymagania, zastosowanie

Jest gatunkiem długowiecznym, żyje ponad 700 lat. Jest powszechnie uważany za jedno z najszlachetniejszych drzew i praktycznie wszędzie na terenie swojego występowania cieszy się wyjątkowym szacunkiem i sympatią.

Jest to gatunek liściasty pierścieniowonaczyniowy, twardzielowy. Biel bardzo wąski. Drewno dębu szypułkowego (zwane niekiedy potocznie dębiną), barwy od jasno- żółtej do szaro żółtej, twarde i trwałe, dzięki dużej ilości garbników, które chronią drewno przed deprecjacją.

Ze względu na okazałe rozmiary jakie osiąga, sprawia majestatyczne wrażenie. Występuje na nizinach, a w obszary górskie wkracza zwykle dolinami. Dobrze znosi okresowe zalewanie, jest drzewem światłolubnym. Preferuje gleby żyzne - największe rozmiary osiąga na glebach świeżych, głębokich, żyznych i wilgotnych (najlepiej wapiennych). Występuje od niżu do piętra pogórza, przy czym najliczniej do wysokości 400-500 m n.p.m., nieco wyżej (mniej więcej do 700 m.n.p.m.) można spotkać pojedyncze okazy, a na dużych wysokościach jedynie skarłowaciałe formy. Najczęściej stanowi domieszkę w lasach grądowych i łęgowych, ale czasami tworzy też czyste drzewostany (dąbrowy). Poza lasami można go spotkać rosnącego pojedynczo na polach szerokich równin i w różnego rodzaju zadrzewieniach śródpolnych. W młodości dobrze znosi zacienienie, potem wymaga dużo światła z góry (bez niego może nawet obumierać!), w pełni natomiast toleruje zacienienie boczne.

Przede wszystkim jednak jest on najważniejszym w Polsce leśnym drzewem liściastym (i trzecim w ogóle, po sośnie i świerku).

Drewno to, zarówno w postaci tarcicy, jak i zwłaszcza oklein stosowane do produkcji wysoko jakościowych - ekskluzywnych mebli i wyposażenia wnętrz, stosowane w budownictwie (różnego rodzaju materiały podłogowe, schody) i stolarstwie.  Drewno dębu, które z uwagi na charakterystyki techniczne nie znajduje zastosowań gospodarczych, jest bardzo cenionym  materiałem opałowym do kominków. Należy podkreślić rangę tego drewna, używanego od wieków w szeroko rozumianym winiarstwie, do wyrobu beczek przeznaczonych do leżakowania markowych win bądź także innych produktów alkoholowych . Wina leżakujące w takich beczkach nabierają cenionego przez koneserów aromatu (bukietu). Jako ciekawostkę można podać, iż z drewna uzyskanego w ramach utylizacji beczek dębowych po winie, które zwłaszcza bardzo długo leżakowało, oferuje się, np. w USA wysokiej klasy parkiety, zaopatrując je w logo LP winiarni i nazwę gatunku leżakowanego wina.

Z kolei drewno dębowe zalegające w różnego rodzaju bagnach, torfowiskach lub rzekach, po kilkuset latach przybiera niezwykle atrakcyjną - czarną matową barwę (tzw. „czarny dąb”, „polski heban”). Jest to skutek reakcji chemicznych garbników zawartych w drewnie z solami żelaza rozpuszczonymi w danym akwenie wodnym. Należy podkreślić, iż drewno to charakteryzuje się nadal korzystnymi parametrami wytrzymałościowymi, jest mniej higroskopijne, a także nieco trudniejsze w obróbce w odniesieniu do drewna sezonowanego na powietrzu. Drewno to jest bardzo cenione i wykorzystywane zwłaszcza w produkcji mebli stylowych, galanterii drzewnej oraz biżuterii, wyposażaniu ekskluzywnych jachtów i aut oraz w inkrustacjach. Z kolei dąb postarzony tzw. wędzony to drewno poddane specjalnej obróbce chemicznej, w parach amoniaku lub w tzw. wodzie amoniakalnej i podwyższonej temperaturze. Dzięki temu zabiegowi zmienia się nie tylko kolor drewna na postarzony, ale także i parametry techniczne drewna. Zbliżone efekty barwne, w zakresie postarzania powierzchni, można uzyskać poprzez traktowanie drewna specjalnymi barwnikami (bejcami) rustykalnymi.

 

Dąb szypułkowy (autor: Prof. Dr. Otto Wilhelm Thomé, źródło: Wikipedia, licencja: domena publiczna)

Drzewo 20-30 (50) m wysokości i 2-3 m średnicy pnia.
Kora Ciemnoszara, grubo spękana.
Liście średnio 10 cm długości, u nasady „uszate”, ogonki liściowe krótkie nerwy boczne dochodzą do końców klap i do wcięć pomiędzy nimi.
Owoce Żołędzie na długiej szypułce, owalne, brązowe z podłużnymi prążkami.
dąb szypułkowy - drzewo wiosną (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl) dąb szypułkowy - drzewo (autor: Goku122, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0) dąb szypułkowy - pień (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)
Dąb szypułkowy-siewka

Kora

Młode drzewo ma korę gładką, błyszczącą, brązowawą lub białoszarą, stare – grubą, szarą do ciemnoszarej, głęboko, podłużnie spękaną. Warstwa kory ma grubość kilku centymetrów, na starych drzewach może dochodzić nawet do 15 cm.

Dąb szypułkowy - kora (autor: Borch3kawki, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0)

Liście

Liście dębu szypułkowego są blaszkowate, odwrotnie jajowate, ciemnozielone, przy ogonku mają charakterystyczne „uszka”. Osiągają 5-18 cm długości (średnio 11–12 cm) i szerokość 2,5–12 cm (średnio 6–7 cm). Na wierzchołku blaszka jest zaokrąglona lub nawet wycięta, a u nasady uszkowata. Liście są skórzaste, nagie (od spodu mogą jednak się zdarzać pojedyncze włoski), ciemnozielone z lekko szarozielonym odcieniem. Blaszka ma 3-6 par zaokrąglonych klap z nerwami dochodzącymi do ich szczytu oraz do wcięć między klapami. Ogonek liściowy jest krótszy niż u dębu bezszypułkowego, a nerwy dochodzą zarówno do końców klap jak i wrębów (w odróżnieniu od dębu szypułkowego). Ułożone są skrętolegle.

Dąb szypułkowy - suchy liść

Dąb szypułkowy - liście zielone
dąb szypułkowy-pojedynczy liść

Owoce

Żołędzie - owalne, wydłużone (nieco bardziej wydłużone niż u dębu bezszypułkowego), początkowo zielone, po dojrzeniu jasnobrązowe z ciemnymi, podłużnymi prążkami. Są umieszczone po 2-3 sztuki na długich, szypułkach (2 do 5 cm) (stąd nazwa dębu – szypułkowy), mają kształt elipsoidalno-walcowaty. Długość 20 do 40 mm, grubość 10-18 mm. Najgrubsze zazwyczaj w połowie długości.

Dąb szypułkowy-owoce zielone Dąb szypułkowy-owoce
Dąb szypułkowy-owoce suche
Pogoda
Odwiedź Łysy Młyn!
Wirtualna wycieczka po Łysym Młynie