Brzoza brodawkowata

Brzoza brodawkowata (Betula pendula/Betula verrucosa Roth)

Brzoza jest bardzo charakterystycznym drzewem, nie sposób jej nie rozpoznać ze względu na wyjątkową białą korę, a także delikatne i wiotkie gałązki, zwisające i poruszające się przy podmuchach wiatru. Należy do najpopularniejszych i darzonych największą sympatią drzew, powszechnie sadzonych w parkach i ogrodach, przy domach, na placach i osiedlach.

Dzięki  pionierskiemu charakterowi, brzozy przyczyniają się do poprawy jakości gleb na trudnych, jałowych terenach, przygotowując je na przyjęcie bardziej wymagających drzew. Drewno — białe z żółtym lub lekko różowawym odcieniem. Wykorzystywane do wyrobu mebli ogrodowych, produkcji sklejek i w przemyśle celulozowo-papierniczym. Z młodych i elastycznych gałęzi wyrabiano dawniej miotły. Do dziś z brzozowych gałązek (witek) wyplata się koszyki.

Brzoza brodawkowata (autor: Prof. Dr. Otto Wilhelm Thomé, źródło: Wikipedia, licencja: domena publiczna)

Drzewo Do 30 m wysokości.
Kora Biała, cienka, łuszcząca się, u starych drzew mocno spękana, w dolnym odcinku pnia czarna.
Liście Trójkątne lub rombowe (3-7 cm długości), na brzegach ząbkowane.
Nasiona Drobne orzeszki, zwykle z 2 błonkowatymi skrzydełkami. Owocostany walcowate lub kuliste, rozsypujące się jesienią.
Brzoza brodawkowata - drzewo zimą (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl) Brzoza brodawkowata - pień (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)
Brzoza brodawkowata - las (autor: Brian Jeffery Beggerly, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY 2.0)

Kora

U młodych drzew długo pozostaje gładka. U dorosłych drzew kora w dolnej części pnia jest głęboko spękana na czarnobiałe poletka.

Brzoza brodawkowata - kora (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)

Liście

Liście blaszkowate, pojedyncze, są cienkie i delikatne, o trójkątnym kształcie, jasnozielone, ostro zakończone.

Brzoza brodawkowata - gałąź (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl) Brzoza brodawkowata - liść (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)

Nasiona

Nasiona to niewielkie orzeszki ukryte w zwisających na szypułkach podłużnych szyszeczkach (owocostanach), oskrzydlone z dwóch stron. Przytwierdzone są do łusek w kształcie parasola.

Brzoza brodawkowata - owocostan (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl) Brzoza brodawkowata - nasiona (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)
Pogoda
Odwiedź Łysy Młyn!
Wirtualna wycieczka po Łysym Młynie