Czy wiesz, że?

Różnorodność roślin na świecie jest ogromna nie tylko pod względem gatunków. Osiągają one gigantyczne rozmiary, żyją znacznie dłużej niż zwierzęta, niektóre rosną w „błyskawicznym tempie”. Oto kilka przykładów:

Najgrubsze

Mamutowiec gigant, sekwoja olbrzymia, mamutowe drzewo, welingtonia (Sequoiadendron giganteum) — gatunek drzew iglastych, wyróżniających się potężnymi rozmiarami. Przykład poniżej (imię - Generał Sherman) rośnie w  Kalifornii w USA i jego wysokość wynosi ponad 80 m, masa ok. 1200 Mg (ton).

Mamutowiec gigant, źródło: Wikipedia

Baobab afrykański obwód ok. 40m

Baobab afrykański, źródło: Wikipedia

Dąb szypułkowy „Napoleon” — nieistniejący już w Polsce pomnik przyrody, rosnący w Zaborze był najgrubszym w Polsce drzewem tego gatunku. Spłonął 15 listopada 2010 najprawdopodobniej podpalony przez wandali. Miał 10,52m w obwodzie.

Dąb Napoleon, źródło: Wikipedia Dąb Napoleon po pożarze, źródło: Wikipedia

Topola Lesznowska — najprawdopodobniej najgrubsze drzewo w Polsce, rosło w parku Karpinek w Lesznie w powiecie warszawsko-zachodnim. W obwodzie miało ponad 15m. W nocy z 4 na 5 maja 2012 roku z przyczyn naturalnych drzewo uległo całkowitemu złamaniu. Jego oględziny przeprowadzone kilka lat wcześniej wykazały, że jest całkowicie spróchniałe i nie nadaje się do przeprowadzenia skutecznych zabiegów pielęgnacyjnych.

Topola Lesznowska, źródło: Wikipedia Lesznowska Topola, źródło: Wikipedia

Buk Dziadek — znajduje się w powiecie ostrzeszowskim w gminie Mikstat, niedaleko miejscowości Przedborów, jego obwód wynosi 6,7 m. Jest to najgrubszy buk zwyczajny w Polsce. Drzewo rośnie na terenie zalesionego niegdyś majątku rolnego.  Z racji tego, że przez wiele lat rósł na otwartej przestrzeni, odznacza się silnie rozwiniętymi konarami bocznymi. Pień rozwidla się na wysokości 1,8 m. Drzewo jest osłabione, gdyż wiele konarów zostało odłamanych.

Buk Dziadek, źródło: Wikipedia

Najwyższe

Sekwoja wieczniezielona z Parku Narodowego Redwood w USA, wysokości ponad 115 m. Gatunek drzewa iglastego z rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Pochodzi z nadbrzeżnych gór Oregonu i Kalifornii. Drzewa tego gatunku osiągają ogromne rozmiary i dożywają do około 2 tysięcy lat. Są to najwyższe obecnie żyjące drzewa.

Sekwoje, źródło: Wikipedia Sekwoje w Parku Narodowym Redwood, źródło: Wikipedia

Najszybszy przyrost u rośliny

Bambus Phyllostachys edulis przyrost 7 cm/godzinę, średnio ponad 1m/dobę. Roślina wieloletnia o drewniejących łodygach.

Bambus

Najstarsze

Australijski krzew Lomatia tasmanica (najstarszy na planecie 43 tys. lat). Krzew występujący w Australijskiej Tasmanii, należący do rodziny srebrnikowatych. Nazwa pochodzi od nazwiska jego odkrywcy — Charles Denison King, który zaobserwował go w 1937 roku w południowo-zachodniej Tasmanii. Wytwarza lśniące zielone liści i małe różowe kwiaty. Mimo, iż tworzy kwiatostany, najprawdopodobniej jest sterylna — rozmnażanie zachodzi wyłącznie wegetatywnie, z opadłych gałązek wyrastają korzonki i tworzy się jedna roślina. Niezwykłe jest to, że wszystkie rośliny potomne są genetycznie identyczne. Brak zdolności do rozmnażania płciowego jest związana z tym, że roślina jest triploidalna (posiada potrójny zestaw chromosomów).  W tej chwili na świecie jest najprawdopodobniej tylko jedna żywa kolonia Lomatii Kinga, nazwana Ostrokrzewem Kinga (choć nie ma nic wspólnego z ostrokrzewami). Każdy pojedynczy osobnik żyje średnio 300 lat, ale zważywszy na to, że wszystkie są klonami, czas życia Lomatii szacuje się na 43000 lat.

Lomatia Kinga, źródło: Wikipedia

Najstarszym drzewem na świecie i jednocześnie największym  baobabem jest „Big Baobab”. Rośnie na farmie Sunland w miejscowości Modjadjiskloof w Prowincji Limpopo. Wiek baobabu oszacowano na 6 tysięcy lat czyli jest starszy niż Piramidy Egipskie i był już stary w czasach Chrystusa. Jego obwód mierzy aż 47 metrów i ma wysokość 22 m. Kiedy drzewo baobab przekroczy wiek 1000 lat, zaczyna być puste w środku. W ‘Big Baobab’ dziupla ta jest tak duża, że udało się tam zmieścić bar i składnicę wina. Na platformie na gałęziach drzewa może mieszkać 20 osób w pięciu domkach. W 1993 roku właściciele farmy powiększyli i wyrównali wejście do baobabu, wbudowali bar razem z piwem kuflowym, muzyką i miejscami siedzącymi. Rekordowa liczba osób, która się tam zmieściła, wynosi 60. W drugim pomieszczeniu przechowywane jest wino. Dzięki naturalnym kanałom wentylacyjnym panuje tam przez cały czas temperatura 22° C.

Baobab - drzewo, źródło: Wikipedia Baobab, źródło: Wikipedia

Sosna długowieczna, Ameryka płn., 4700 lat

Jest to gatunek drzewa iglastego z rodzaju sosna (Pinus). Sosna długowieczna jest blisko spokrewniona z sosną ościstą (P. aristata) oraz z Pinus balfouriana. Niektórzy autorzy zaliczają je do tego samego gatunku, inni uznają, że mają jedynie wspólnego przodka. Sosna długowieczna występuje na zachodnich obszarach Ameryki Północnej na terenie stanów Utah, Nevada i w Górach Białych we wschodniej Kalifornii. Sosny tego gatunku uważane są za jedne z najbardziej długowiecznych drzew na świecie. Szacuje się, że niektóre okazy znalezione w Górach Białych osiągnęły wiek 3000–5000 lat.

Sosna długowieczna, źródło: Wikipedia Sosna długowieczna, 4700 lat, żródło: Wikipedia

Dąb Bolesław — jest najstarszym dębem szypułkowym w Polsce. Rośnie w Lesie Kołobrzeskim w gminie Ustronie Morskie. Uznany jest za jeden z najstarszych pomników przyrody w Polsce. Jego wiek określany jest na 800 lat.

Dąb Bolesław, źródło: Wikipedia

Sosna zwyczajna — najstarsza sosna w Polsce. Rośnie w okolicach Mińska Mazowieckiego. Ma 22 m wysokości i 360 cm obwodu.Według szacunków rośnie nad Srebrną od ponad 300-350 lat!

Sosna zwyczajna koło Mińska Mazowieckiego, źródło: Wikipedia

Pogoda
Odwiedź Łysy Młyn!
Wirtualna wycieczka po Łysym Młynie