Grab pospolity

Grab pospolity (Carpinus betulus L.)

Charakterystyka, występowanie, wymagania, zastosowanie

Grab to drzewo liściaste, zrzucające liście na zimę, o szerokiej, często miotastej koronie. Najłatwiej je rozpoznać po zawsze gładkiej, szarej korze z jaśniejszymi paskami. Stanowi on jeden z ważniejszych rodzimych gatunków drzew tworzących lasy w Polsce. Jest drzewem rosnącym nawet w silnym zacienieniu.

Grab jest bardzo odporny na przycinanie, można z niego formować wspaniałe, gęste żywopłoty. Ma również najtwardsze drewno z wszystkich polskich drzew, nazywane jest ono nawet żelaznym drewnem. Drewno ciężkie, twarde, nadaje się do toczenia, wyrabia się z niego narzędzia, koła, itp. Grab może być stosowany jako drzewo żywopłotowe, gdyż dobrze znosi przycinanie.

Niegdyś doceniano jego walory, wykorzystując drewno do budowy kół młyńskich. Obecnie wykorzystywane jest w konstrukcjach niektórych elementów fortepianów i pianin, pałeczek perkusyjnych oraz  przedmiotów użytkowych, takich jak uchwyty do narzędzi. Drewno jest doskonałym materiałem do obróbki toczeniem, stosowane do wyposażania różnych narzędzi, a także sprzętu rolniczego, wyrobu płozów sań oraz na prawidła obuwnicze. Jest również najbardziej kalorycznym drewnem opałowym.

Grab pospolity (autor: Prof. Dr. Otto Wilhelm Thomé, źródło: Wikipedia, licencja: domena publiczna)

Drzewo 20-30 m wysokie.
Kora

Gładka, szara, z jaśniejszymi smugami.

Liście

Liście  pojedyncze, podwójnie piłkowane z 1 cm ogonkiem. U nasady sercowate, długości do 10 cm, ciemnozielone, na nerwach lekko owłosione. Na jesieni jasnożółte.

Owoce

Orzeszki z trójklapowanymi skrzydełkami, zebrane w zwisające pęczki, służące jako organ lotny.

Grab pospolity - drzewo (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl) Grab pospolity - grupa drzew (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)
Grab pospolity - pień (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl) Grab pospolity - las (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)

Kora

Gładka, srebrzystopopielata, z podłużnie cieniowanymi pasmami.

Grab pospolity-kora

Liście

Liście pojedyncze, podwójnie piłkowane, nerwy spodem omszone. Młode listki są delikatnie owłosione i zwinięte w „harmonijkę”. Jesienią liście grabu przebarwiają się na żółto i bardzo łatwo kruszą się przy dotknięciu.

Grab pospolity-młode liście
Grab pospolity - liść (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl) Grab pospolity - młode liście (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)

Owoce

Owocem grabu jest niewielki orzeszek umocowany do trójklapowego skrzydełka, które służy do unoszenia nasionka przez wiatr. Orzeszki wraz ze skrzydełkami umieszczone są w kępkach na gałęziach. Niedojrzałe są zielone a po dojrzeniu zmieniają kolor na brązowy.Owoce dojrzewają od września do października, rozsiewane są przez wiatr.

Grab pospolity-gałązka z młodymi owocami Grab pospolity - rozwijające się owoce (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)
Grab pospolity - owoce dojrzałe (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl) Grab pospolity-owoce

Przekrój poprzeczny pnia

Grab pospolity - przekrój pnia (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)

Pogoda
Odwiedź Łysy Młyn!
Wirtualna wycieczka po Łysym Młynie