Grab to drzewo liściaste, zrzucające liście na zimę, o szerokiej, często miotastej koronie. Najłatwiej je rozpoznać po zawsze gładkiej, szarej korze z jaśniejszymi paskami. Stanowi on jeden z ważniejszych rodzimych gatunków drzew tworzących lasy w Polsce. Jest drzewem rosnącym nawet w silnym zacienieniu.
Grab jest bardzo odporny na przycinanie, można z niego formować wspaniałe, gęste żywopłoty. Ma również najtwardsze drewno z wszystkich polskich drzew, nazywane jest ono nawet żelaznym drewnem. Drewno ciężkie, twarde, nadaje się do toczenia, wyrabia się z niego narzędzia, koła, itp. Grab może być stosowany jako drzewo żywopłotowe, gdyż dobrze znosi przycinanie.
Niegdyś doceniano jego walory, wykorzystując drewno do budowy kół młyńskich. Obecnie wykorzystywane jest w konstrukcjach niektórych elementów fortepianów i pianin, pałeczek perkusyjnych oraz przedmiotów użytkowych, takich jak uchwyty do narzędzi. Drewno jest doskonałym materiałem do obróbki toczeniem, stosowane do wyposażania różnych narzędzi, a także sprzętu rolniczego, wyrobu płozów sań oraz na prawidła obuwnicze. Jest również najbardziej kalorycznym drewnem opałowym.
Drzewo | 20-30 m wysokie. |
Kora |
Gładka, szara, z jaśniejszymi smugami. |
Liście |
Liście pojedyncze, podwójnie piłkowane z 1 cm ogonkiem. U nasady sercowate, długości do 10 cm, ciemnozielone, na nerwach lekko owłosione. Na jesieni jasnożółte. |
Owoce |
Orzeszki z trójklapowanymi skrzydełkami, zebrane w zwisające pęczki, służące jako organ lotny. |
Gładka, srebrzystopopielata, z podłużnie cieniowanymi pasmami.
Liście pojedyncze, podwójnie piłkowane, nerwy spodem omszone. Młode listki są delikatnie owłosione i zwinięte w „harmonijkę”. Jesienią liście grabu przebarwiają się na żółto i bardzo łatwo kruszą się przy dotknięciu.
Owocem grabu jest niewielki orzeszek umocowany do trójklapowego skrzydełka, które służy do unoszenia nasionka przez wiatr. Orzeszki wraz ze skrzydełkami umieszczone są w kępkach na gałęziach. Niedojrzałe są zielone a po dojrzeniu zmieniają kolor na brązowy.Owoce dojrzewają od września do października, rozsiewane są przez wiatr.
Przekrój poprzeczny pnia