Bezpieczeństwo w lesie

Brzoza brodawkowataAby każda wycieczka do lasu była dobrze wspominana, należy także poznać zasady bezpiecznego korzystania z możliwości jakie daje nam przyroda. By zawsze z ochotą wyruszyć na wyprawę warto umieć czytać mapę lub w inny sposób orientować się w zwiedzanym terenie. Pamiętajmy, że w lesie bardzo łatwo pomylić drogę, drzewa są do siebie podobne i czasem nawet doświadczony wędrowiec musi wesprzeć się kompasem, mapą lub położeniem słońca na niebie, aby określić kierunek świata. Jeśli nie wybieramy się daleko, warto na trasie zapamiętać charakterystyczne punkty, jak złamane drzewo czy porośnięty mchem kamień.

Co warto zabrać na wycieczkę do lasu?

  • Odpowiednie obuwie, najlepiej z usztywnieniem na kostkę, pomoże to uniknąć przykrych i bolesnych wypadków podczas pokonywania nierówności terenu.
  • Ubranie odpowiednie do pory roku. Pamiętajmy, że wycieczka po lesie w krótkich spodenkach i koszulce z krótkim rękawem, nawet latem, może nie być dobrym pomysłem. Najlepiej wybrać odzież przewiewną, ale z długimi nogawkami i rękawami. Pomoże ona nie tylko uniknąć skaleczeń i zadrapań, ale również ochroni nas przez komarami i kleszczami.
  • Plecak z napojem i prowiantem, jeśli planujemy dłuższą eskapadę jest wręcz niezbędne, abyśmy mieli pod ręką wodę i coś do zjedzenia. W plecaku oprócz tego powinna znaleźć się mapa zwiedzanego terenu oraz telefon komórkowy, na wypadek konieczności wezwania pomocy.
  • Telefon komórkowy. W obecnych czasach większość z nas codziennie korzysta z „komórek”. Pamiętajmy aby wziąć telefon ze sobą na wycieczkę, ponieważ może ona pomóc uratować zdrowie i życie, gdy zdarzy się wypadek i będzie potrzeba wezwania pomocy. Dość często na terenach leśnych istnieje duży problem z uzyskaniem sygnału z sieci operatora. Jeśli sygnał jest zbyt słaby żeby wykonać połączenie głosowe, spróbuj wysłać SMS z najważniejszymi informacjami do osób które będą mogły zadzwonić po pomoc za ciebie. Jeśli istnieje taka możliwość i jest czas na to, można poszukać zasięgu sieci. Staraj się znaleźć miejsca nieosłonięte drzewami – polany leśne lub wzniesienia terenu.

Dzik z młodymi

Spotkanie z dzikimi zwierzętami

W lesie zdarzają się sytuacje wyjątkowe jak np. spotkanie z dzikiem. Nie należy jednak obawiać się na zapas i pamiętać, że dzikie zwierzę bardzo rzadko atakuje człowieka i to tylko w sytuacji, gdy faktycznie czuje się zagrożone. Zwierzęta bywają niebezpieczne wtedy, gdy bronią swoich dzieci. Jeśli do takiego spotkania dojdzie, najlepiej cicho i spokojnie zejść im z drogi.

Należy również pamiętać o tym, że napotkane w lesie, z pozoru samotne, młode dzika czy sarny na pewno znajduje się pod czujnym okiem rodzica i pod żadnym pozorem nie należy zbliżać się do niego czy też brać go na ręce. Zapach pozostawiony przez człowieka może sprawić, że rodzic nie będzie chciał dłużej zajmować się swoim potomstwem.

Komar pospolity

Komary i kleszcze

Gdy wędrujemy przez las wiosną lub latem zwróćmy szczególną uwagę na komary i kleszcze. Komary są uciążliwe, a ich ukąszenia mogą niekiedy bardzo swędzieć, ale znacznie groźniejsze są kleszcze. Są to małe pajęczaki, które odżywiają się krwią. Najczęściej bezpoleśnie dla nas przyczepiają się do skóry i zaczynają swą ucztę. Przenoszą one niebezpieczne choroby – boreliozę i zapalenie opon mózgowych. Dlatego należy usunąć je jak najszybciej, a miejsce po ukąszeniu zdezynfekować. Aby uniknąć spotkania z kleszczem należy odpowiednio się ubrać i użyć odstraszających płynów. Po powrocie do domu z kazdej wycieczki do las należy dokładnie obejrzeć całe ciało, szczególnie zwracając uwagę na miejsca, gdzie skóra jest najcieńsza.

Kleszcz pospolityKleszcz wbity w skórę człowieka

Niewybuchy i niewypały

W lasach zdarzają się również miejsca historyczne, gdzie w przeszłości toczyły się bitwy lub też składowana była amunicja. Do dziś w niektórych miejscach znajdują się pozostałości po tych działaniach. Są to niebezpieczne resztki po nabojach i pociskach, a niekiedy nawet (najniebezpieczniejsze z nich) tzw. niewybuchy. Pod żadnym pozorem nie należy ich wykopywać, brać do ręki czy też zabierać do domu. Stanowią realne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia, a miejsca ich występowania są zawsze czytelnie oznakowane. W większości takich miejsc są prowadzone prace polegające na rozminowaniu terenu. Wykonują je specjalnie przeszkolone brygady saperów.

Uwaga niewybuchy

Pogoda
Odwiedź Łysy Młyn!
Wirtualna wycieczka po Łysym Młynie