Las opisujemy według następujących kryteriów:
Lasy wg. pochodzenia dzielą się na:
1. Lasy naturalne (pierwotne)
To lasy powstałe w wyniku działania sił przyrody, zupełnie niezależnie i bez udziału człowieka. Lasy naturalne swym składem gatunkowym i strukturą najlepiej odpowiadają miejscowym warunkom siedliskowym. Są to lasy o największej odporności biologicznej, gdzie wszystkie występujące w nim składniki znajdują się w równowadze. Zachowane fragmenty lasów naturalnych (Puszcza Białowieska, rezerwaty leśne) są cennym miejscem badań naukowych służących poznaniu praw rządzących tymi ekosystemami. Badając i naśladując stosunki i prawa wzajemnego oddziaływania czynników przyrodniczych w lasach naturalnych człowiek kształtuje współczesne lasy zagospodarowane.
![]() |
2. Lasy zagospodarowane
To lasy znajdujące się zarówno pod wpływem czynników przyrodniczych jak i działań człowieka. Współcześnie obowiązują zasady prowadzenia gospodarki leśnej oparte o prawa natury, których celem jest wyhodowania lasów zbliżonych składem gatunkowym, budowąi zdrowotnością do lasu naturalnego. Lasy zagospodarowane powstawać mogą ze względu na okoliczność wykorzystania sił przyrody z jednej i wkładu pracy ludzkiej z drugiej strony poprzez odnowienie naturalne (samosiew) i odnowienia sztuczne.
![]() |
![]() |
Jedną z najbardziej charakterystycznych cech drzewostanu jest jego skład gatunkowy. Na tej podstawie rozróżniamy:
Są to takie drzewostany, w których domieszka innego gatunku nie przekracza 10% udziału.
![]() |
![]() |
To drzewostany, w których domieszka innego gatunku (lub innych gatunków) jest większa niż 10% udziału.
W każdym przypadku udział poszczególnych gatunków jest opisany w następujący sposób:
5So3Db1Bk1Gb co oznacza udział: sosny 50%, dęba 30%, buka 10%, graba 10%.
10So – to drzewostan jednogatunkowy składający się w 100% z sosny
Inny podział, to drzewostany:
Wszystkie gatunki drzew tworzące drzewostan pełnią w nim określoną rolę. W zależności od znaczenia tych gatunków dla drzewostanu dzielimy je na dwie zasadnicze grupy. Gatunki główne,które tworzą zasadnicze tło lasu i gatunki domieszkowe. (odsyłacz do domieszek)
Wiek drzew określa się na podstawie ilości słojów (przyrostów rocznych) na pniakach ściętych drzew lub na podstawie liczby okółków gałęzi. Wyraźne okółki wytwarzają tylko w młodym wieku niektóre gatunki drzew (sosna, świerk, jodła). W opisach leśnych posługuje się 20 letnimi przedziałami wieku zaliczając drzewostany do:
W praktyce leśnej często używa się podziału na okresy życia drzewa, które nazywane są odpowiednio:
Warstwy drzew różnej wysokości i wieku występujące w drzewostanie tworzą piętra.
Drzewostany mogą być jednopiętrowe, gdy znajduje się jedna warstwa drzew złożona z jednego lub więcej gatunków drzew mniej więcej tej samej wysokości, albo dwu- i wielopiętrowe, gdy jest więcej warstw drzew.
Pierwsze piętro jest zawsze piętrem najwyższym. Pod nim, zawsze poniżej występuje piętro drugie i trzecie. Jest to odwrotnie od oznaczeń pięter w budynkach mieszkalnych.
![]() |
![]() |
![]() |
Poza piętrami złożonymi z gatunków drzewiastych występować mogą dwie warstwy młodych drzewek pochodzących z samosiewu, które jeżeli nie przekraczają wysokości runa leśnego (do 0,5m wysokości) nazywamy nalotem. Młode pokolenie, które w przyszłości ma zastąpić drzewostan macierzysty i nie przekracza 1/3 jego wysokości (5-8m), to podrost.
Jeżeli w drzewostanie rosną gatunki krzewów, to utworzona przez nie warstwa nazywana jest podszytem.
Zwarcie to stopień wykorzystania przestrzeni przez korony drzew. Rozróżniamy następujące stopnie zwarcia:
Każdy drzewostan w ciągu swego życia przechodzi różne stopnie nasilenia zwarcia. Regulowanie stopnia zwarcia jest jedną z ważniejszych czynności wykonywanych przez leśników w ramach zabiegów hodowlanych. Stopień zwarcia decyduje o pokroju rosnących w lesie drzew. Rozluźnienie zwarcia powoduje, że drzewa wykształcają pnie zbieżyste (o zmniejszającej się średnicy mierząc drzewo od podstawy w stronę korony) z dużą ilością dużych sęków, korony są niżej osadzone, są też szersze i bardziej gałęziste. Silniejsze zwarcie wpływa na tworzenie pni zbliżonych do walca (pełnych), a korony są osadzone wysoko z cieńszymi gałęziami. Zwarcie wpływa również na przyrost drzewa na grubość. W zwarciu silnym drzewa wytwarzają wąskie słoje i rosną powoli na grubość. Zmniejszenie zwarcia w określonych granicach zwiększa przyrost masy drzewnej zwiększając produkcję drewna. Zabiegi przerzedzania zwartych drzewostanów nazywają się trzebieżami.
![]() |
![]() |
Gatunki domieszkowe występujące w drzewostanie razem z gatunkami głównymi dzielimy na:
Domieszka współprodukcyjna to gatunki drzew, które wykorzystując warunki siedliskowe wzbogacają produkcję drewna tak pod względem ilościowym jak i jakościowym. Do nich zalicza się: jesion wyniosły, klon jawor, klon zwyczajny, lipa, wiąz.
![]() |
![]() |