Obfite opady

Opady występują pod kilkoma postaciami wpływając na lasy w różny sposób:

  • deszcz, a właściwie woda jest warunkiem życia wszystkich występujących na Ziemi organizmów. W nadmiarze lub padający z dużą gwałtownością wyrządza jednak olbrzymie szkody. Nadmiary wody powodują między innymi wylewy rzek i podtapianie lasów oraz rozmiękczanie gleby, zmniejszające odporność drzew na wywroty.
  • śnieg spełnia pożyteczną rolę w okresie zimowym stanowiąc śniegową kołderkę chroniącą glebę i młode drzewka przed nadmiernymi mrozami. W wielu wypadkach śnieg może być jednak przyczyną poważnych szkód w lesie.

Obie te postaci mogą występować w różnych formach:

Okiść to zjawisko osiadania grubych warstw śniegu w koronach drzew podczas obfitych opadów przy bezwietrznej pogodzie i odwilży. Śnieg padając dużymi płatkami oblepia gałęzie i obmarza na nich. Ciężar mas śniegu zgina drzewa, łamie gałęzie, wierzchołki, a nieraz całe drzewa (śniegołomy i śniegowały).

Okiść

Gołoledź, to krople deszczu, które padając na zmrożone gałęzie drzew zamarzają tworząc powłokę lodową dochodzącą nawet do 5 cm. Gołoledź w połączeniu z okiścią jest powodem bardzo dotkliwych strat powodujących łamanie i niekiedy wywracanie całych drzew.

Gołoledź

Sadź (szadź) powstaje w wyniku zetknięcia przegrzanej pary wodnej z oziębioną powierzchnią drzew tworząc drobne kryształki lodu. Sadź mimo swej malowniczej urody w połączeniu z okiścią może powodować również dotkliwe szkody w lasach.

Szadź

Pogoda
Odwiedź Łysy Młyn!
Wirtualna wycieczka po Łysym Młynie