Warstwa podszytu

Podszyt leśny złożony jest z krzewów i młodych drzew, które nie osiągnęły jeszcze wymiarów podrostu, czyli do około 3-4 metrów. W zdrowym, zrównoważonym i dobrze zagospodarowanym lesie podszyt jest bogaty i zwarty. Stanowią go gatunki, którym nie przeszkadza cień jaki dają starsze i wyższe drzewa. Są to głównie krzewy, które owocując dają wyżywienie i schronienie ptakom i drobnym ssakom. Pełnią tzw. rolę biocenotyczną — wzmacniają i stabilizują drzewostan.

Rośliny

Najmniejsze rośliny żyjące w podszycie to kolczaste krzaki jeżyn i malin. Te popularne krzewy dają pyszne i zdrowe owoce, które są przysmakiem nie tylko zwierząt. Tworzą nieraz tak zwarty gąszcz, że trudno się przez nie przedostać bez zadrapań. Dorastają z reguły do 2 m wysokości.

Malina właściwa - owoce
Owoce jeżyny


W podszycie rosną również większe krzewy, takie jak trzmielina pospolita, bzy (czarny i koralowy), leszczyna pospolita z pysznymi orzechami laskowymi, a także czeremcha, dzika róża i głogi. Wszystkie obficie owocują, stanowiąc pokarm dla zwierząt leśnych. Niektóre z nich, tak jak trzmielina, są dla człowieka śmiertelnie trujące!

Jałowiec pospolity w warstwie podszytu
Owoce leszczyny pospolitej

Zwierzęta

Podszyt zamieszkuje wiele różnych zwierząt, mnóstwo tu owadów i pająków (np. tygrzyk paskowany lub krzyżak łąkowy), roi się od śpiewających ptaków takich jak np. kukułka. Żywi się ona larwami motyli, które uszkadzają liście drzew. Jest jedynym w Polsce ptakiem, który sam nie wychowuje swoich piskląt, tylko podrzuca jaja do gniazd innych ptaków.

Tygrzyk paskowany
Kukułka zwyczajna


W podszycie spotkać możemy sprytną rzekotkę drzewną, która jak sama jej nazwa wskazuje, doskonale porusza się po drzewach, skacząc zwinnie po gałęziach. Na łapkach posiada specjalne, lepkie przylgi, które jej to umożliwiają. Bardzo rzadkim i chronionym gatunkiem podszytu jest wąż eskulapa. Jest to największy wąż żyjący w Polsce i zachodniej Europie. Doskonale wspina się na drzewa i krzewy.

Rzekotka drzewna
Wąż eskulapa


W podszycie rosną również większe krzewy, takie jak trzmielina pospolita, bzy (czarny i koralowy), leszczyna pospolita z pysznymi orzechami laskowymi, a także czeremcha, dzika róża i głogi. Wszystkie z nich obficie owocują, stanowiąc pokarm dla zwierząt leśnych. Niektóre z nich, tak jak trzmielina są dla człowieka śmiertelnie trujące!

Pogoda
Odwiedź Łysy Młyn!
Wirtualna wycieczka po Łysym Młynie