Platan klonolistny

Platan klonolistny (Platanus hispanica Munchh.)

Charakterystyka, występowanie, wymagania, zastosowanie

Wyjątkowo okazałe drzewo liściaste o bardzo szerokiej koronie, grubym pniu i potężnych, bardzo rozłożystych (czasem poziomo rozpostartych) konarach. Platan klonolistny jest jednym z najbardziej rozłożystych drzew świata (szerokość jego korony może przekraczać 30m!).

Jest to drzewo wyłącznie ozdobne parkowe, sadzone również wzdłuż dróg i alei. Posiada niezwykle charakterystyczną korę, która odpada wielkimi płatami pozostawiając na pniu i konarach jasne, żółtawobiałe łaty.

Liście platana kształtem przypominają dłoń i są podobne do klonowych (stąd też nazwa — klonolistny).

Wykorzystywane jest do wyrobu oklein, do produkcji mebli i okładzin. Okleiny są z kolei stosowane w intarsjach. Wykorzystywane jako drewno konstrukcyjne w zabudowie wewnętrznej. Drewno specjalne na sprzęt sportowy, instrumenty muzyczne, walce młynarskie.

platan klonolistny (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)

Drzewo Do 35m wysokości, o szerokiej rozłożystej koronie.
Liście Podobne do liści klonu, klapowane, brzegi są całe bez wyraźnego ząbkowania.
Owoce Orzeszki zebrane w kulę, rosnące na szypułce.
Kora Szara łuszcząca się długimi, wąskimi płatami, po których zostają bardzo charakterystyczne ślady i cętki.
platan klonolistny Platan klonolistny - pień (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)
Platan klonolistny - jesień (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl) Platan klonolistny - kora (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)

Liście

Blaszkowate, pojedyncze, dłoniasto klapowane, podobne do występujących u klonów (stąd nazwa gatunku). Z wierzchu błyszczące, zielone, od spodu jaśniejsze. Nie posiadają żadnego owłosienia, są nagie.

platan Platanus x hispanica 'Acerifolia' (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)
Platan klonolistny - młody liść (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl) platan Platanus x hispanica "Acerifolia"

Owoce

Drobne orzeszki zebrane w kuliste owocostany. Zwisające po 2 na długich szypułkach. Kolor młodych owocostanów zielony, dojrzałych — brązowy. Orzeszki są roznoszone przez wiatr i wodę. Owocostany pozostają na drzewie przez część zimy, po czym najczęściej rozsypują się.

Platan klonolistny - owocostan (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl) Platan klonolistny - owocostan (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)
Pogoda
Odwiedź Łysy Młyn!
Wirtualna wycieczka po Łysym Młynie