Modrzew europejski

Modrzew europejski (Larix decidua Mill.)

Charakterystyka, występowanie, wymagania, zastosowanie

Bardzo wysokie, zrzucające igły na zimę drzewo iglaste - osiąga 50m wysokości. Igły miękkie i delikatne, zebrane na krótkopędach po kilkadziesiąt sztuk w gęste pęczki. Latem są trawiasto-zielone, jesienią przebarwiają się na żółty kolor. W Polsce na stanowiskach naturalnych modrzew europejski występuje niezwykle rzadko i tylko w Tatrach. Gatunek posiadający niewielkie wymagania, dobrze rosnący na podłożu skalistym (w tym wapiennym) oraz świeżych i zasobnych, niezbyt mokrych glebach, światło- i ciepłolubny, mrozoodporny, wrażliwy na suszę, mało odporny na zanieczyszczenia powietrza (słabo rośnie w dużych miastach), często skutecznie atakowany przez szkodniki (głównie kornika).

Drewno nadaje się na cele budowlane i konstrukcyjne wewnętrzne i zewnętrzne, zwłaszcza w budownictwie wodnym, ziemnym, mostów, kopalnictwie, młynów, także w bednarstwie (gdyż modrzew jest drewnem kwasoodpornym) oraz na progi, okna, schody, drzwi itp. Modrzew stosowano do wyrobu bębnów i kadzi używanych w procesach garbowania skór. Drewno modrzewia nadaje się na okleiny skrawane płasko, meble, okładziny, podłogi, boazerie, a także na maszty sprzętu pływającego. Drewno użytkowane przy sprawnie działającej wentylacji  i w miarę stałej wilgotności wykazuje odporność szacowaną na 1800 lat.

Z kolei żywica modrzewiowa jest bardzo cenionym produktem, zwłaszcza przez malarzy artystów. Wytwarza się z niej bowiem terpentynę wenecką, dodawaną do różnych farb. Dzięki niej pociągnięcia pędzla są swobodniejsze i bardziej płynne, a przejścia barw delikatniejsze. Przyjmuje się, iż farbami wzbogacanymi odpowiednio preparowaną terpentyną wenecką, tworzyli swoje epokowe dzieła, m.in. tacy mistrzowie pędzla, jak Rubens czy Rembrandt.

Modrzew europejski (autor:  Prof. Dr. Otto Wilhelm Thomé, źródło: Wikipedia, licencja: domena publiczna)

Drzewo Wysokość 40 (50) m.
Kora Gruba, głęboko spękana.
Igły Jasno zielone, delikatne, zebrane w „pędzelki” dookoła pączka, jesienią przebarwiają się na żółto i opadają.
Szyszka Zmienny kształt - od okrągławych do wydłużonych, wąsko-jajowatych, 2-4 cm dł.
Modrzew europejski - drzewo (autor: Jean-Pol GRANDMONT, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY 3.0) Modrzew europejski - zimą (autor: Danny Steaven, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0)
Modrzew europejski-gałązka opadajace igły Modrzew europejski-gałązka jesienią

Kora

U młodych drzew gładka, zielonobrązowa, na starszych ciemnobrązowa, głęboko spękana, łuskowata i złuszczająca się.

Modrzew europejski - kora (autor: Monedula, źródło: Wikipedia, licencja: domena publiczna)

Igły

Igły są jasnozielone, delikatne, niekłujące, wyrastają pęczkami po 20–40 sztuk. Jesienią, przed opadnięciem, przebarwiają się na żółto.

Modrzew europejski-gałązka Modrzew europejski- pęczek igieł

Szyszki

Mają owalny kształt, dojrzała ma długość do 5 cm, szerokość do 3 cm. Młode szyszki są zielone, dojrzałe są zwisające, jasnobrunatne z łuską na brzegach. Po wysianiu nasion opadają.

Modrzew europejski-gałązka z szyszkami Modrzew europejski-gałązka z szyszkami (czerwone)
Modrzew europejski - szyszka (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl) Modrzew europejski - pojedyncza szyszka (autor: Tosycyzkiewicy, źródło: Wikipedia, licencja: domena publiczna)

 

szyszki modrzewu europejskiego szyszki modrzewu polskiego szyszki modrzewu japońskiego
modrzew europejski modrzew polski modrzew japoński

Nasiona

Nasiona mają szarobrązowy kolor, jajowaty kształt z ostrym końcem i są świdrowato skręcone.

Modrzew europejski-nasiona

Zastosowanie

Deska_modrzew źródło:domidrewno.pl

Pogoda
Odwiedź Łysy Młyn!
Wirtualna wycieczka po Łysym Młynie