Klon polny

Klon polny (Acer campestre L.)

Charakterystyka, występowanie, wymagania, zastosowanie

Klon polny jest naszym najmniejszym i najrzadziej występującym w Polsce rodzimym gatunkiem klona. W Polsce rozpowszechniony na Pogórzu Karpackim, w dolinie Wisły, na Śląsku Górnym i Dolnym, w Wielkopolsce i Kujawach. Drzewo to posiada krótki, przeważnie krzywy pień i okrągławą, gęsto ugałęzioną koronę. Jak sama nazwa wskazuje, klon polny jest głównie drzewem polnym, w mniejszym stopniu leśnym.  Na żyznych glebach w lasach łęgowych przekracza 15 m wysokości. W mniej sprzyjających warunkach glebowych rośnie jako wielopniowy, duży krzew.  Gatunek mało wymagający, odporny na trudne warunki (zapylenie i zanieczyszczenie powietrza), dobrze znosi suszę, odporny na choroby i szkodniki. Rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych jak i zacienionych. Ze względu na wolny wzrost i tworzenie zwartych koron dobrze sprawdza się w obsadzaniu wąskich ulic, budowie żywopłotów oraz jako drzewo parkowe. Jest krótkowieczny, dożywa ok. 80-120 lat.

Klon polny (autor: James Edward Smith, źródło: Wikipedia, licencja: domena publiczna)

Drzewo Wysokości 7 - 10 m.
Kora Szarobrązowa, siatkowato, podłużnie spękana.
Liście Małe, łagodnie klapowanymi liście, podobne jak u pozostałych klonów w kształcie dłoni.
Owoce Skrzydlaki z orzeszkami, ustawione w poziomie.
Klon polny - drzewo (autor: Willow, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 2.5) Klon polny - drzewo (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)
Klon polny - pień (autor: Liné1, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0) Klon polny-gałązka

Kora

Szarobrunatna, podłużnie siatkowato spękana (nieco głębiej niż u klona zwyczajnego), często skorkowaciała.

Klon polny - kora (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)

Liście

Pojedyncze z  blaszką liściową w kształcie dłoni, 3 – 5 klapowe, lekko karbowane lub zatokowo powycinane. Podobne jak u pozostałych klonów, jednak nieco mniejsze (blaszka 5 – 8 cm długa i do 10 cm szeroka) i delikatniej (płyciej) klapowane. Liście całobrzegie, dość sztywne, na długich ogonkach.Wierzch blaszki lekko lśniący, ciemnozielony, od spodu szarozielone, młode lekko owłosione, dojrzałe tylko w kątach nerwów. Jesienią liście przebarwiają się na żółto.

Klon polny - liście (autor: Liné1, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0) Klon polny - liście z owocami (autor: Sten Porse, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0)
Klon polny - liście (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl) Klon polny-liście suche

Owoce

Podwójne skrzydlaki z płaskimi orzeszkami i skrzydełkami długości 3-4cm, ustawionymi pod kątem niemal 180°. Jest to cecha umożliwiająca odróżnienie klonu polnego od pozostałych - jaworu i zwyczajnego. Niedojrzałe skrzydlaki są zielone a następnie brązowieją po dojrzeniu.

Klon polny - owoce niedojrzałe (autor: Jean François Gaffard, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0) Klon polny - owoc (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)
Klon polny - owoce na dłoni Klon polny - owoc (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)
Pogoda
Odwiedź Łysy Młyn!
Wirtualna wycieczka po Łysym Młynie