Buk zwyczajny

Buk zwyczajny (Fagus sylvatica L.)

Charakterystyka, występowanie, wymagania, zastosowanie

Okazałe, potężnie zbudowane drzewo liściaste o grubym pniu, masywnych konarach i szerokiej, kopulasto wysklepionej koronie. Osiąga wiek do 350 lat. Najbardziej charakterystyczną cechą buka, pozwalającą bez trudu rozpoznać to drzewo o każdej porze roku, jest jego jasna, szara, zawsze gładka kora. Lubi dość wysoką wilgotność powietrza i jest wrażliwy na wiosenne przymrozki, dlatego brak jest jego naturalnych stanowisk w centralnej i wschodniej Polsce. Rośnie na glebach żyznych, wapiennych, napowietrzonych i wilgotnych, ale nie podmokłych. Młode rośliny doskonale znoszą zacienienie.

Jest to jeden z ważniejszych gatunków sadzonych w Polskich lasach. Tworzy piękne lasy bukowe – czyli buczyny. Ma bardzo duże zastosowanie w technice. Drewno bukowe używane jest do wyrobu mebli, parkietów, sklejek i płyt wiórowych. Produkuje się z niego beczki, skrzynki, narzędzia, części maszyn, przyrządów sportowych i wiele przedmiotów codziennego użytku. Przemysł chemiczny wytwarza z niego papier, ocet drzewny, węgiel drzewny i olej smołowy. Nadaje się do toczenia.

Buk zwyczajny (autor: Prof. Dr. Otto Wilhelm Thomé, źródło: Wikipedia, licencja: domena publiczna)

Drzewo Wysokość 30 (do 50) m.
Liście Jajowate lub eliptyczne (5-10 cm), prawie całobrzegie lub falisto ząbkowane; młode wraz z ogonkami jedwabisto owłosione, starsze z długimi włoskami tylko na nerwach od spodu.
Kora Cienka i gładka popielatoszara.
Owoce Orzeszki nazywane bukwią lub buczyną, zwykle po 2 w okrywach.

Buk zwyczajny - drzewo (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)

Buk zwyczajny - drzewo jesienią (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)

Buk zwyczajny - pień (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)

Buk zwyczajny - kiełkujące nasiono (autor: Thue, źródło: Wikipedia, licencja: domena publiczna)

Buk zwyczajny - kiełkujące nasiono (autor: Thue, źródło: Wikipedia, licencja: domena publiczna)

Buk zwyczajny - siewka (autor: Steffen Heinz, źródło: Wikipedia, CC BY-SA 3.0)

Kora

O jasnym, ołowiowoszarym zabarwieniem,  zawsze, nawet u sędziwych osobników, pozostaje gładka.

Buk zwyczajny - kora (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)

Liście

Liście buka są sztywne, błyszczące z wierzchu i faliste na brzegach, z wyraźnymi liniami nerwów.  Po uschnięciu jeszcze długo utrzymują się na gałęziach. Młode listki są delikatne i gęsto biało owłosione.

Buk zwyczajny - młode liście (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl) Buk zwyczajny - liść (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)
Buk zwyczajny - gałąź (autor: 3268zauber, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0) Buk zwyczajny - liście jesienią (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)

Owoce

Owocami buka są brązowe orzeszki nazywane bukwią - jednonasienne, trójgraniaste orzeszki długości 1-2 cm, błyszczącobrązowe, zebrane po dwa (rzadziej pojedyncze) w zdrewniałej, pokrytej kolczastymi wyrostkami okrywie. Następuje to jesienią i orzeszki wypadają wtedy na ziemię. Bukiew jest jadalna, ma słodkawy smak, wytwarza się z nich olej, a także stanowi nie lada smakołyk dla wielu zwierząt leśnych, np. dla dzików.

Buk zwyczajny - owoce (autor: Tortuosa, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0) Buk zwyczajny - owoce na gałązce (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)
Buk zwyczajny - nasiona (autor: Rasbak, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0) Buk zwyczajny - owoc + nasiono (autor: Rasbak, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0)

 

Przekrój poprzeczny pnia

buk - przekrój (autor: Lumbar, źródło: Wikipedia, licencja: domena publiczna)

Pogoda
Odwiedź Łysy Młyn!
Wirtualna wycieczka po Łysym Młynie