Ścieżka przyrodniczo-leśna Dziewcza Góra

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej ścieżki edukacyjnej „Dziewcza Góra”, która stanowi integralną część Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Dziewicza Góra”.

Ścieżka została utworzona w roku 1992, a swoją nazwę zawdzięcza cysterkom z Owińsk, które od połowy XIII w. były właścicielkami góry i jej okolic. To właśnie od nich pochodzi pierwotna nazwa wzniesienia – Dziewcza Góra, która została później przekształcona w Dziewiczą Górę.

Na siedemnastu przystankach z tradycyjnymi tablicami edukacyjnymi oraz tablicą z serii poznawczej „Zwierzęta Puszczy Zielonki” można zapoznać się z wieloma ciekawostkami i ważnymi informacjami dotyczącymi funkcjonowania ekosystemu leśnego, prac leśnych i codziennymi zajęciami leśnika. Ścieżka ukazuje wybrane zagadnienia gospodarki nasiennej, hodowli i ochrony lasu, czyli jednym słowem działania leśników mające na celu zachowanie i ochronę zasobów leśnych oraz wielofunkcyjność gospodarstwa leśnego.

Ścieżka edukacyjna „Dziewcza Góra” obejmuje 17 przystanków:

1. Parking Dziewicza Góra
2. Szczyt Dziewiczej Góry
3. Zwierzęta Puszczy Zielonki
4. Drzewostan nasienny
5. Odnowienie lasu
6. Pomniki przyrody
7. Fazy rozwojowe drzewostanu
8. Kamień – pożarzysko
9. Urządzanie lasu
10. Skrzydlaci mieszkańcy lasu
11. Dąbrowa
12. Drzewa naszych lasów
13. Historyczne miejsce po klasztorze Dziewicza Góra
14. Łąki i łozowiska
15. Leśna klasa im. Augusta Cieszkowskiego
16. Rola martwego drewna w lesie
17. Ochrona lasu

Elementy ścieżki „Dziewcza Góra”

Na ścieżkę edukacyjną „Dziewcza Góra” składa się leśna klasa, właściwa ścieżka, miejsce na ognisko przy ośrodku Dziewicza Góra i parking w oddziale 93 Af. Leśna klasa wyposażona jest w 2 ławostoły oraz tablice tradycyjne wzorowane na infografikach Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych obejmujące tematyką zagadnienia dotyczące grzybów, kleszczy, leśnego savoir-vivre, oraz ekwipunku, niezbędnego na wyprawę do lasu dostosowanego do pory roku.

Tablica Parkingu Leśnego Dziewicza Góra (autor: Patrycja Różańska)

Dodatkową atrakcją jest udostępniona dla turystów w 2006 roku dostrzegalnia przeciwpożarowa z tarasem widokowym, znajdująca się na wniesieniu o wysokości 143 m n.p.m. Jest ona swoistym punktem widokowym na Poznań i jego okolice. Wieża ma 40 metrów wysokości, czyli tyle co 13-piętrowy blok. Aby dojść na taras widokowy, trzeba pokonać 171 schodów. Przy dobrej pogodzie można z niego dostrzec oddaloną o 40 km katedrę gnieźnieńską.

Wieża widokowa na Dziewiczej Górze (autor: Roksana Magda)

Czas potrzebny do przejścia ścieżki

Początek i koniec ścieżki stanowi bezpłatny Parking Dziewicza Góra, będący 1 z 17 przystanków. Do wyboru są dwie trasy: pętla krótsza (3 km), której przejście zajmuje około 2 godzin oraz pętla dłuższa (5,5 km), gdzie czas przejścia trasy wynosi około 3 godzin.

Ulotka ścieżki edukacyjnej "Dziewcza Góra" oraz OEPL "Dziewicza Góra"

Możliwość oprowadzenia z przewodnikiem

W przypadku pracowników ośrodka „Dziewicza Góra” oprowadzenie po ścieżce jest możliwe wraz z połączeniem prowadzonych w ośrodku zajęć dla zorganizowanych grup (maks. 50, najlepiej 25-30). Korzystanie ze ścieżki jest bezpłatne.

Ścieżka łączy edukację bierną i czynną. Odwiedzana jest przez grupy zorganizowane, wycieczki szkolne, turystów indywidualnych i rodziny przez cały rok. Ścieżka umożliwia odpowiednie ukierunkowanie i rozładowanie ruchu turystycznego. Zajęcia na ścieżce mogą się odbywać o każdej porze roku, a prowadzić je mogą leśnicy, nauczyciele, przewodnicy PTTK oraz pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych.

Kamień upamiętniający pożar - jeden z przystanków ścieżki

Lokalizacja i dojazd

Ścieżka zlokalizowana jest na terenie gminy Czerwonak w leśnictwie Annowo. Dojeżdżając z Poznania należy kierować się na Czerwonak drogą wojewódzką nr 196. W Czerwonaku za budynkiem szkoły podstawowej należy skręcić w prawo (zgodnie z drogowskazem) i kontynuować jazdę ul. Leśną aż do parkingu w lesie. Z Poznania można dojechać do Czerwonaka pociągiem dalej pieszo ok. 3 km) lub autobusami miejskimi (przystanek – Czerwonak/Zdroje, stąd pieszo ok. 1 km).

Gra terenowa

Na przystanku „Parking Dziewicza Góra” rozpoczyna się gra terenowa dla rodzin z dziećmi, obejmująca 8 przystanków oznaczonych tabliczką z Sówką Wędrowniczką, na której umieszczono wskazówki do rozwiązania zadań. Można je rozwiązywać w internetowym formularzu lub na wydrukowanej karcie pracy, dostępnych na stronie Nadleśnictwa Łopuchówko. Tam również znajduje się mapa gry terenowej. Długość trasy wynosi ok. 1 km, a jej przejście zajmuje ok. 1h. Trasa kończy się na parkingu.

Materiały do pobrania

 

Logo RATPP 2024

Certyfikat - Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Dziewicza Góra

Pogoda
Odwiedź Łysy Młyn!
Wirtualna wycieczka po Łysym Młynie