Łysy Młyn

Ośrodek Edukacyjny Łysy Młyn zlokalizowany jest zaledwie 15 km od centrum Poznania i 5 km od Biedruska przy trasie Poznań - Biedrusko (droga powiatowa nr 2406 P). W odległości 300 m od budynku Łysego Młyna znajduje się parking leśny.

Mapka dojazdu do Łysego Młyna

Adres ośrodka:
OEL 'Łysy Młyn"
Poznańska 2B
62-003 Biedrusko

Dojazd możliwy również komunikacją miejską:

linia 911 z Ronda Śródka oraz 348 z Os. Sobieskiego.

Mamy to! Od dziś możecie nas również odwiedzić wirtualnie. Niezmiennie jednak zapraszamy Was w sposób tradycyjny :)

Łysy Młyn - budynekŁysy Młyn jest częścią projektu „Budowa sieci nauczania na rzecz środowiska oraz ochrona pachnicy dębowej na obszarze wytypowanym do sieci Natura 2000 PLH300001 Biedrusko”. Jest to miejsce, które może być wykorzystane przez nauczycieli w pracy z uczniami każdego etapu edukacyjnego. Miejsce, gdzie można zorganizować „zieloną szkołę”, lekcję przyrody, geografii, biologii, zajęcia międzyprzedmiotowe, kółko zainteresowań.

1. W odrestaurowanym wodnym młynie na trzech kondygnacjach znajdują się między innymi:

COP

 • ekspozycja poświęcona martwemu drewnu - gdzie można zapoznać się z organizmami żyjącymi w drewnie, obejrzeć film o pachnicy i dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o życiu w lesie,

Łysy Młyn - martwe drewno

 • Leśne laboratorium – z którego korzystać mogą uczniowie szkół wszystkich poziomów nauczania. Leśne laboratorium nie mogłoby istnieć bez możliwości obserwacji świata owadów. W tym celu w budynku Łysego Młyna została również wydzielona część z przeznaczeniem na pracownię entomologiczną. Zgromadzony w niej sprzęt optyczny i preparacyjny pozwoli zainteresowanym osobom na obserwacje świata owadów, „tak niezwykle różnorodnego o niewyobrażalnych barwach i kształtach … świata, który wielu ludzi nawet nie zauważa, pomimo, że jest tak blisko… na każdym kroku… wokół nas”,

Łysy Młyn - laboratorium

 • wystawa zdjęć owadów – można tutaj obejrzeć wspaniałe, profesjonalnie wykonane zdjęcia dużego formatu różnych gatunków owadów.

Łysy Młyn - wystawa zdjęć

2. Wokół położonego przy młynie stawu przygotowano ścieżkę edukacyjną, na której umieszczone są plansze poświęcone tematyce związanej z wodą. Szersze opracowanie tej tematyki, odpowiadające planszom, znajduje się na platformie WLIN.

Zarezerwuj wizytę w Łysym Młynie

Możliwości korzystania z Łysego Młyna:

 1. przeprowadzenie zajęć terenowych na ścieżce edukacyjnej z wykorzystaniem plansz i materiałów znajdujących się na platformie WLIN,
 2. przeprowadzenie zajęć tematycznych przy pomocy sprzętu znajdującego się w dyspozycji Leśnego laboratorium. Korzystanie z pracowni jest możliwe po wcześniejszym zarezerwowaniu terminu.

Przeznaczeniem Leśnego laboratorium jest edukacja przyrodnicza uczniów i studentów, dlatego korzystanie z obiektu jest nieodpłatne.

Warunki korzystania:

 1. Wypełnienie formularza oznacza zgłoszenie chęci uczestnictwa w zajęciach i nie jest jednoznaczne z ostatecznym zarezerwowaniem terminu. Akceptację zgłoszenia podejmuje opiekun obiektu - pani Karolina Prange - telefonicznie pod numerem 692 704 099.
 2. W laboratorium może pracować jednocześnie 10 uczniów + nauczyciel.
 3. W przypadku większych grup nastąpi podział na 2 zespoły, z których jeden odbywa zajęcia we wnętrzu Łysego Młyna w laboratorium, a drugi na ścieżce edukacyjnej „Rola wody w przyrodzie”. Taki przypadek wymaga opieki dwóch nauczycieli.
 4. Zajęcia prowadzi nauczyciel opiekujący się grupą po uprzednim wybraniu terminu i tematu.
 5. Do tematu przypisany jest sprzęt, który nauczyciel otrzymuje po poświadczeniu podpisem odbioru. Sprzęt należy zdać osobie opiekującej się obiektem.
 6. Obiekt nie jest przystosowany do przyjmowania osób niepełnosprawnych ruchowo.
 7. Regulamin zajęć edukacyjnych w OEL "Łysy Młyn"
 8. Regulamin zwiedzania OEL Łysy Młyn
 9. Klauzula informacyjna i zgoda na publikacje wizerunku

Kontakt: Karolina Prange, telefon: 692 704 099, email: 23heruirb23bkarolina.prange@poznan.lasy.gov.pl

Pierwsze miejsce w plebiscycie!

Serdecznie dziękujemy Internautom za wszystkie oddane głosy w Plebiscycie Modernizacja Roku 2011. Z przyjemnością informujemy, że z waszą pomocą budynek Łysego Młyna zdobył pierwsze miejsce w dziale „Kultura”. Zachęcamy gorąco do odwiedzin!

Certyfikat - Ośrodek Edukacji Leśnej Łysy Młyn w Biedrusku

Łysy Młyn 2024

Pogoda
Odwiedź Łysy Młyn!
Wirtualna wycieczka po Łysym Młynie