Krętakowate (Gyrinidae)

Rząd: Chrząszcze

Rodzina: Krętakowate

W Polsce występuje 13 gatunków.

Krętak pospolity

Morfologia

Wielkość: larwa 18 mm, postać dorosła do 10 mm.

Krętakowate - postać dorosła (autor: Udo Schmidt, źródło: flickr.com, licencja: CC BY-NC-SA 2.0)

Odnóża pierwszej pary są długie i chwytne, kolejne szerokie i krótkie oraz pokryte krótkimi, sztywnymi włoskami służą do pływania. Odnóża mają żółtawy kolor i pracują z szybkością 50 ruchów na sekundę i umożliwiają krętakom poruszanie się w bardzo charakterystyczny sposób – zataczając kręgi i spirale. Krótkie czułki odbierają bodźce z zewnątrz. Wierzch ciała czarny i błyszczący, wzdłuż pokryw skrzydłowych ciągną się rzędy jasnych kropek. Dwie pary oczu. Górne - używane do obserwowania przestrzeni nad wodą i dolne – do penetracji podwodnej. Często żyją w koloniach. Mogą mieć silny zapach. Potrafią nurkować (zabierając zapas powietrza pod pokrywami skrzydłowymi) oraz latać.

Krętakowate - stado na powierzchni wody (autor: Ferran Turmo Gort, źródło: flickr.com, licencja: CC BY-NC-SA 2.0)

Postać larwalna: długości około 10 mm, z przodu 3 pary segmentowanych krótkich odnóży zakończonych dwoma pazurkami. Od każdego kolejnego segmentu odchodzą poziome wyrostki. Na odwłoku 4 małe haczyki. Żyje zakopana w mule, chociaż potrafi pływać.

Krętakowate - postać dorosła (autor: Ed Gaillard, źródło: flickr.com, licencja: CC BY-NC-SA 2.0)

Dieta

Dorosłe – wyłapują unoszące się na powierzchni małe zwierzęta.

Larwa – zjada mniejsze owady wodne.

Pokarm dla: ryb i innych owadów.

Siedlisko życia

Wody różnego typu raczej o niewielkim prądzie.

Wrażliwość na zanieczyszczenie

Owad odporny na zanieczyszczenia, jednak duża ilość osobników w jednym zbiorniku wskazuje na co najmniej średnią jakość wody.

Cykl rozwojowy

Samica wiosną składa na roślinach wodnych do 40 jaj – wylęga się larwa – latem larwa wspina się na rośliny ponad wodę i w zbudowanym przez siebie kokonie z mułu przeobraża się w postać dorosłą – dorosłe osobniki wracają do wody.

Pogoda
Odwiedź Łysy Młyn!
Wirtualna wycieczka po Łysym Młynie