Budowa drewna - słowniczek
Barwa
jest następstwem selektywnego odbijania i rozpraszania promieni świetlnych. Drewno wykazuje dużą rozpiętość barw. Najczęściej określa się barwę podstawową dla danego gatunku drewna, od której są pewne odstępstwa w zależności warunków wzrostu i rozwoju. Barwy podstawowe to: biały, żółty, brunatny, czerwony, zielony, czarny.

Biel
obwodowa strefa pnia spełniająca funkcje przewodzenia wody i gromadzenia materiałów zapasowych.

Błyszcz
rodzaj silnego połysku, określenie stosowane często dla wyglądu przekroju promieniowego drewna twardych gatunków np.: klonu. wiązu, buka, dębu. Na przekroju promieniowym błyszczą liczne promienie rdzeniowe. Podobne zjawisko w mniejszym zakresie można zaobserwować u brzozy lub świerka.

Ciężar (gęstość)
jest to stosunek masy do objętości drewna, jeden z istotnych elementów w oznaczaniu drewna. Przy badaniu ciężaru drewna należy wziąć pod uwagę wilgotność drewna. Drewno świeże jest znacznie cięższe od suchego.

Cewki
elementy przewodzące w postaci komórek o wydłużonym kształcie, będące głównym budulcem drewna iglastego (około 90% objętości). Cewki mają bardzo małą średnicę (ok. 0,02-0,04 mm) i są niedostrzegalne gołym okiem.

Drewno reakcyjne
rodzaj zmodyfikowanej tkanki drzewnej o nieco innej budowie anatomicznej niż normalne drewno. Powstaje w drewnie w następstwie silnych długotrwałych naprężeń ściskających (iglaste) lub rozciągających (liściaste). Słój roczny z drewnem reakcyjnym jest ciemno zabarwiony, przypomina drewno późne u iglastych. Często występuje u: świerka, sosny, buka.

Drewno późne
część słoja rocznego przyrastająca latem (u iglastych drewno późne jest ciemne).

Drewno wczesne
część słoja rocznego przyrastająca na wiosnę (u iglastych drewno wczesne jest jasne).

Fałszywa twardziel
powstaje w drzewach beztwardzielowych w wyniku działania czynników patologicznych. Normalna twardziel powstaje w wyniku dojrzewania i starzenia się drzewa.

Łyko
(floem), rodzaj tkanki przewodzącej w roślinach naczyniowych. Łyko jest tkanką żywą przewodzącą produkty fotosyntezy.

Miazga
(kambium), rodzaj tkanki twórczej, położonej w cienkiej warstwie między drewnem a łykiem, miazga wytwarza w kierunku wewnętrznym pnia drewno, a w kierunku zewnętrznym łyko.

Naczynia
elementy przewodzące w drewnie drzew liściastych w postaci rurowatej o średnicy bardzo zróżnicowanej w zależności od gatunku drzewa (0,03-0,5 mm). Duże naczynia są doskonale widoczne gołym okiem, małe tylko pod mikroskopem. W makroskopowym oznaczaniu drewna odgrywają dużą rolę.

Pęcherz żywiczny
szczelina w drewnie wypełniona żywicą. Powstaje często na skutek pęknięcia pnia, spotykana w drewnie drzew iglastych, przede wszystkim w drewnie świerka.

Plamki rdzeniowe
ciemne plamy na powierzchni drewna o bardzo różnym kształcie, zazwyczaj jako podłużne nieregularne kreski. Powstają w następstwie zabicia miazgi (tkanki twórczej). U niektórych rodzajów występują obficie (np. u olszy). Można je również spotkać u brzozy i w mniejszym nasileniu u topoli oraz klonu.

Połysk
powstaje w wyniku odbicia promieni świetlnych od gładkich powierzchni, szorstkie powierzchnie nie dają połysku. Połysk w dużym stopniu zależy od twardości drewna i sposobu wykończenia powierzchni.

Promienie rdzeniowe (promienie drzewne)
pasma tkanki miękiszowej spełniające funkcję łącznika między łykiem (najbardziej zewnętrza warstwa obwodu, bezpośrednio pod korą), a wewnętrznymi warstwami drewna. Na drewnie mogą być widoczne na wszystkich przekrojach. Ich wygląd i wielkość stanowią jeden z najważniejszych elementów makroskopowego i mikroskopowego oznaczania drewna. Mają też niekiedy duże znaczenie w rysunku drewna.

Przewody żywiczne
elementy drewna produkujące i transportujące żywicę. Występują w drewnie gatunków iglastych (nie wszystkich). Przewody żywiczne w drewnie rozmieszczone są pionowo i poziomo, jednak dla makroskopowego oznaczania drewna znaczenie mają wyłącznie przewody pionowe.

Rysunek drewna
wygląd drewna zależny od przekroju, gatunku i różnych cech drewna. Podstawowy rysunek drewna jest wyraźny u gatunków iglastych, nieco mniej wyraźny u liściastych pierścieniowonaczyniowych i niewyraźny u liściastych rozpierzchłonaczyniowych.

Rdzeń
pasmo tkanki miękiszowej, stanowiące fizjologiczną oś pnia (na ogół nie pokrywa się z osią geometryczną), na przekroju poprzecznym widoczny w postaci ciemnej plamki różnej wielkości (najczęściej w granicach 1-5 mm) i kształtu.

Sęki
ślady po gałęziach, w zależności od gatunku drewna, wielkości i rodzaju sęka mogą być zaletą lub wadą drewna, zarówno z punktu widzenia technicznego jak też estetycznego.

Słój roczny
(przyrost roczny) warstwa drewna przyrastająca w ciągu roku. W warunkach polskich drewno nie przyrasta poza sezonem wegetacyjnym, dlatego cały przyrost roczny dzieli się na drewno wczesne (wiosenne) i późne (letnie). U wielu drzew rosnących w warunkach tropikalnych spotykany jest podział słoja na porę deszczową i suchą. W niektórych rejonach świata drewno przyrasta cały czas jednakowo i nie wykształca słojów rocznych lub wykształca tylko częściowo (słabe słoje w niektórych latach).

Twardość
jest to opór, jaki stawia materiał ciałom wciskanym w jego powierzchnię. W ramach ćwiczeń twardość można określać na postawie prób zarysowania paznokciem lub nacięcia nożem.

Twardziel
wewnętrzna strefa pnia, która nie zawiera żywych komórek i która w wyniku wytworzenia wcistek w naczyniach (u drzew liściastych) lub zamknięcia jamek (u drzew iglastych), nie spełnia funkcji fizjologicznych i nie przewodzi wody.

Włókna drzewne
trzeci istotny element anatomicznej budowy drewna w postaci wydłużonych ostro zakończonych komórek, będących budulcem drewna liściastego. Wypełniają one od 35 do 65% objętości drewna. Średnica włókien wynosi 0,02-0,05 mm. Włókna drzewne mają duży wpływ na twardość i właściwości mechaniczne drewna.

Pogoda
Odwiedź Łysy Młyn!
Wirtualna wycieczka po Łysym Młynie