Zapoznaj się z materiałem zamieszczonym na platformie dotyczącym warstwowej budowy lasu. Przeczytaj uważnie polecenia i wykonaj zadania.
Zadanie 1
Uzupełnij brakujące wyrazy w tekście:
Wiosną w lesie zakwitają piękne rośliny kwiatowe. Spotkać tam możemy pachnącą konwalię majową o kwiatach dzwonkowatego kształtu, zakwitające już podczas przedwiośnia zawilce gajowe, które przyozdabiają las białymi kwiatami, wyrastającymi na szczycie nadziemnego pędu. Las tętni życiem. W runie leśnym spotkać możemy dobrze nam znane, społeczne owady – mrówki leśne, które są bardzo pracowitymi i pożytecznymi dla lasu zwierzętami.
Zadanie 2
Przyporządkuj właściwe numery poszczególnym piętrom lasu zaczynając od najwyższej warstwy.
ściółka leśna5pnie drzew2podszyt3runo leśne4korony drzew1
Zadanie 3
Wpisz przy fotografiach właściwe nazwy piętra lasu.
pnie drzewściółka leśnakorony drzewruno leśnepodszyt
Zadanie 4
Przyporządkuj do fotografii zwierząt nazwy piętra lasu, w którym te zwierzęta występują.
ściółka leśnapnie drzewruno leśnepodszytkorony drzew
Zadanie 5
Fotografia przedstawia najbardziej znanego przedstawiciela porostów. Wpisz jego nazwę gatunkową w miejsce obok fotografii.
chrobotek reniferowy
Zadanie 6
Zaznacz te odpowiedzi, które przedstawiają zwierzęta żyjące w podszycie.rzekotka drzewnaropucha szarawąż Eskulapaślimak winniczekkrzyżak łąkowy
Zadanie 7
Zaznacz rośliny charakterystyczne dla piętra runa leśnego.trzmielina pospolitamech płonnikpaprotka zwyczajnabez koralowywidłak goździsty
Zadanie 8
Przeczytaj uważnie opisy i wpisz w rzędy właściwe określenia. Rozwiązaniem krzyżówki jest hasło w kolumnie zaznaczonej kolorem, związane z budową lasu.