Wierzba biała

Wierzba biała (Salix alba L.)

Charakterystyka, występowanie, wymagania, zastosowanie

Duże drzewo o szerokorozłożystej koronie i giętkich gałęziach. W Polsce pospolita na całym terytorium. Preferuje okresowo zalewane, piaszczyste gleby. Występuje również wzdłuż dróg, nad stawami. Drzewo szybko rosnące i dość krótkowieczne. Często w pniu starszych drzew występują spróchniałe dziuple. Jej drewno jest wyjątkowo kruche i łatwo próchnieje.

Jest często sadzona przy drogach, na wałach przeciwpowodziowych oraz na brzegach rzek w celu ich umocnienia i zabezpieczenia przed osuwaniem ziemi. Dzięki silnie rozbudowanemu systemowi korzeniowemu i szybkiemu wzrostowi nadaje się również do rekultywacji terenów i wysypisk śmieci.

Kora wierzby zawiera leczniczą salicynę, która ma silne działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i ściągające. Wykorzystywana jest przy takich dolegliwościach i chorobach, jak: ból głowy, przeziębienie przebiegające z gorączką. Obecnie nie pozyskuje się już kory wierzb ponieważ salicynę wytwarza się sztucznie. Występuje ona w takich lekach jak Polopiryna czy Aspiryna.

Drewno wierzby wykorzystywane jest do wyrobu opakowań, elementów sprzętu sportowego oraz galanterii drzewnej. Formy krzewiaste wiciowe i wikliniarskie mają szerokie zastosowanie w koszykarstwie.

Wierzba biała

Drzewo Osiągające wysokość do 30 m.
Kora Szarobrunatna, popękana.
Liście Wąskie, o długości ok. 10 cm. Górna strona liści ciemnozielona, spodnia srebrzysta.
Owoce Filcowato owłosiona szara torebka. Nasiona bardzo drobne z pęczkiem srebrnych włosków, rozsiewane przez wiatr.
Wierzba biała-drzewo Wierzba biała-drzewo2
Wierzba biała-widok

Kora

Kora szarobrunatna, popękana, głęboko podłużnie bruzdowana.

Wierzba biała-kora

Liście

Wąskie, wydłużone (ok. 10 cm). Umieszczone pojedynczo na długich, giętkich gałązkach. Młode liście obustronnie jedwabiście owłosione, starsze tylko na spodniej stronie. Górna strona liści ciemnozielona, spodnia srebrzysta.

Wierzba biała-gałęzie Wierzba biała-gałęzie2
Wierzba biała-gałęzie3

Owoce

Wytwarzane w ogromnych ilościach bardzo drobne, haczykowato zakrzywione, suche, wielonasienne torebki otwierające się dwiema klapkami. Są zebrane w niezwykle puszyste, białe, kotkowate owocostany przypominające watę. Nasiona bardzo drobne, przeważnie o rozmiarach poniżej 0.1mm, z puszystymi pęczkami białych włosków, tworzą roznoszony przez wiatr puch nasienny.

Wierzba biała-owoc

Pogoda
Dziewicza Góra LIVE!