Wierzba biała

Wierzba biała (Salix alba L.)

Charakterystyka, występowanie, wymagania, zastosowanie

Duże drzewo o szerokorozłożystej koronie i giętkich gałęziach. W Polsce pospolita na całym terytorium. Preferuje okresowo zalewane, piaszczyste gleby. Występuje również wzdłuż dróg, nad stawami. Drzewo szybko rosnące i dość krótkowieczne. Często w pniu starszych drzew występują spróchniałe dziuple. Jej drewno jest wyjątkowo kruche i łatwo próchnieje.

Jest często sadzona przy drogach, na wałach przeciwpowodziowych oraz na brzegach rzek w celu ich umocnienia i zabezpieczenia przed osuwaniem ziemi. Dzięki silnie rozbudowanemu systemowi korzeniowemu i szybkiemu wzrostowi nadaje się również do rekultywacji terenów i wysypisk śmieci.

Kora wierzby zawiera leczniczą salicynę, która ma silne działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i ściągające. Wykorzystywana jest przy takich dolegliwościach i chorobach, jak: ból głowy, przeziębienie przebiegające z gorączką. Obecnie nie pozyskuje się już kory wierzb ponieważ salicynę wytwarza się sztucznie. Występuje ona w takich lekach jak Polopiryna czy Aspiryna.

Drewno wierzby wykorzystywane jest do wyrobu opakowań, elementów sprzętu sportowego oraz galanterii drzewnej. Formy krzewiaste wiciowe i wikliniarskie mają szerokie zastosowanie w koszykarstwie.

Wierzba biała (autor: Otto Wilhelm Thomé, źródło: Wikipedia, licencja: domena publiczna)

Drzewo Osiągające wysokość do 30 m.
Kora Szarobrunatna, popękana.
Liście Wąskie, o długości ok. 10 cm. Górna strona liści ciemnozielona, spodnia srebrzysta.
Owoce Filcowato owłosiona szara torebka. Nasiona bardzo drobne z pęczkiem srebrnych włosków, rozsiewane przez wiatr.
Wierzba biała - drzewo (autor: Magnus Manske, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0) Wierzba biała - drzewo (autor: Willow, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 2.5)
Wierzba biała - widok (autor: Willow, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0)

Kora

Kora szarobrunatna, popękana, głęboko podłużnie bruzdowana.

Wierzba biała - kora (autor: Magnus Manske, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0)

Liście

Wąskie, wydłużone (ok. 10 cm). Umieszczone pojedynczo na długich, giętkich gałązkach. Młode liście obustronnie jedwabiście owłosione, starsze tylko na spodniej stronie. Górna strona liści ciemnozielona, spodnia srebrzysta.

Wierzba biała - gałęzie (autor: Magnus Manske, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0) Wierzba biała-gałęzie2
Wierzba biała - gałęzie (autor: Willow, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0)

Owoce

Wytwarzane w ogromnych ilościach bardzo drobne, haczykowato zakrzywione, suche, wielonasienne torebki otwierające się dwiema klapkami. Są zebrane w niezwykle puszyste, białe, kotkowate owocostany przypominające watę. Nasiona bardzo drobne, przeważnie o rozmiarach poniżej 0.1mm, z puszystymi pęczkami białych włosków, tworzą roznoszony przez wiatr puch nasienny.

Wierzba biała - owoce (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)

Pogoda
Odwiedź Łysy Młyn!
Wirtualna wycieczka po Łysym Młynie