Olsza czarna

Olsza czarna (Alnus glutinosa (L.) Gaertn.

Charakterystyka, występowanie, wymagania, zastosowanie

Olsza jest drzewem liściastym. Jest gatunkiem szybkorosnącym, żyje do ok. 120 lat. Najbardziej charakterystyczną cechą olszy czarnej, są niewielkie, szyszeczkowate owocostany osadzone na trzoneczkach i utrzymujące się na drzewie przez kilka lat. Nasiona wysypują się zimą. Olsza czarna wyróżnia się bardzo ciemną (prawie czarną — stąd nazwa) korą. Najczęściej można ją spotkać na terenach podmokłych, głównie wzdłuż brzegów rzek, strumieni i rozmaitych zbiorników wodnych.

Stosowana w okręgach przemysłowych do zadrzewiania hałd, wysypisk i innych nieużytków. Zaletami olszy czarnej są m.in. bardzo małe wymagania i szybki wzrost. Drewno olszy czarnej (białe, ale po ścięciu przyjmuje barwę jasnoczerwoną) — lekkie i miękkie, łatwe do obróbki, znajduje zastosowanie  w stolarstwie i w przemyśle sklejkowym, celulozowo-papierniczym, drewno konstrukcyjne na budowle wodne, na instrumenty muzyczne, w modelarstwie, do wyrobu sprzętów domowych, kuchennych, na ołówki, ramy, zabawki oraz w rzeźbiarstwie. Stosowane w procesach wędzenia wyrobów mięsnych oraz ryb.

Drewno olchy łatwo poddaje się modyfikacji środkami chemicznymi, uzyskując w ten sposób poprawę parametrów technicznych oraz większą trwałość. Modyfikowane drewno olchowe jest stosowane w odlewnictwie metali  ich stopów oraz w stolarce budowlanej.

Olsza czarna (autor: C. A. M. Lindman, źródło: Wikipedia, licencja: domena publiczna)

Drzewo Do 30 m, pień strzelisty, widoczny od wierzchołka.
Kora Prawie czarna, spękana.
Liście Okrągłe obustronnie zielone, z kępkami włosków na spodzie.
Owoce Szyszeczki na trzoneczkach.
Olsza czarna - drzewo (autor: BlackAngel92, źródło: Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0) Olsza czarna - drzewo (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)
Olsza czarna-pień Olsza czarna-grupa drzew

Kora

Kora ciemnoszara do czarniawej, głęboko łuskowato spękana.

Olsza czarna - kora (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)

Liście

Liście odwrotnie jajowate, z tępym, lub wyciętym wierzchołkiem, brzeg nierówno podwójnie piłkowany i falisty. Wierzchnia strona błyszcząca. Młode liście są nieco lepkie. Na spodzie blaszki liściowej posiadają włoski. Liście te są długo zielone i dopiero późną jesienią opadają z drzew.

Olsza czarna - liść z góry (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl) Olsza czarna - liść od spodu (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)
Olsza czarna - gałązka (autor: Nova, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY 2.5)

Owoce

Drobne i płaskie orzeszki zebrane w bardzo charakterystyczne, szyszeczkowate owocostany. Szyszeczki osadzone na trzoneczkach, niedojrzałe są zielone, później brązowieją. Zdrewniałe szyszeczki po uwolnieniu nasion utrzymują się na drzewie przez cały rok lub nawet przez wiele lat.

Olsza czarna - owoce zielone (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl) Olsza czarna-owoc dojrzały

Przekrój poprzeczny pnia

olsza czarna - przekrój pnia (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)

Pogoda
Odwiedź Łysy Młyn!
Wirtualna wycieczka po Łysym Młynie