Jodła pospolita

Jodła pospolita  (Abies alba Mill.)

Charakterystyka, występowanie, wymagania, zastosowanie

Sylwetką jodła przypomina świerka i modrzewia, jednak w odróżnieniu od nich wierzchołek starych jodeł jest na ogół charakterystycznie spłaszczony, tworząc tzw. bocianie gniazdo. Na tle innych drzew iglastych jodła pospolita wyróżnia się wyraźnie jasną, srebrzystopopielatą i stosunkowo gładką korą oraz stojącymi, przypominającymi z daleka świece, szyszkami, które po dojrzeniu całkowicie rozpadają się na drzewie pozostawiając na gałęziach jedynie sterczące trzpienie (nigdy nie znajduje się pod drzewami całych szyszek!). Ze względu na bardzo duże wymagania środowiskowe oraz małą odporność na zanieczyszczenia powietrza drzewo to występuje u nas zdecydowanie rzadziej niż inne popularne drzewa iglaste, takie jak sosna czy świerk.

Większości z nas słowo jodła kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia, a dokładniej z zazwyczaj średnich rozmiarów choinką. Skojarzenia te mogą wprowadzać w błąd, ponieważ tak naprawdę mamy tu do czynienia z prawdziwymi gigantami - drzewami osiągającymi nawet 60m wysokości i uznawanymi za najwyższe rodzime drzewa w Europie! Te piękne i niezwykłe drzewa, pod względem wrażenia wywieranego niebosiężną sylwetką nie mają sobie równych...

Jodła pospolita (autor: Prof. Dr. Otto Wilhelm Thomé, źródło: Wikipedia, licencja: domena publiczna)

Drzewo Wysokość 30-50 (60) m.
Kora Gładka, popielata, często z pęcherzykami żywicy.
Igły 1,5-3 cm dł. ciemnozielone i błyszczące z wąskim jasnym paskiem na spodzie.
Szyszka Walcowata, 10-15 cm dł., po dojrzeniu rozpada się pozostaje po niej trzpień. Zielone szyszki, kształtu walcowatego, ok. 15 cm długości i średnicy 3-5 cm, stojące na gałęzi. W czasie dojrzewania przybierają barwę brązowawą. Gdy dojrzeją rozpadają się, zostaje tylko oś szyszki.
Jodła pospolita - drzewo (autor: Daderot, źródło: Wikipedia, licencja: domena publiczna)

Jodła-siewka

Jodła-pień

Kora

Młoda kora cienka, gładka, jasnopopielata z pęcherzykami żywicy, stara wąsko spękana na tarczkowate płytki.

Jodła - kora

Igły

Igły spłaszczone, u nasady zwężone, zawsze zakończone małą, przylgowatą stopką, ok. 25 mm długości, tępo zaokrąglone na końcach.

Jodła pospolita - gałązkaJodła pospolita - igła

Szyszki

Zielone szyszki, kształtu walcowatego, ok. 15 cm długości i średnicy 3-5 cm, stojące na gałęzi. W czasie dojrzewania przybierają barwę brązowawą. Gdy dojrzeją rozpadają się, zostaje tylko oś szyszki.

Jodła pospolita - szyszki Jodła pospolita - szyszka (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl) Jodła - szyszka młoda

Nasiona

Nasiona trójkątnojajowate, żółtawe, z szerokim, purpurowo-żółtym skrzydełkiem. Zawierają płynną żywicę o przyjemnym zapachu.

Jodła pospolita - nasiona

 

Przekrój poprzeczny pnia

jodła pospolita - przekrój (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)

Pogoda
Odwiedź Łysy Młyn!
Wirtualna wycieczka po Łysym Młynie