Jeden z trzech (obok szypułkowego i omszonego) rodzimych gatunków dęba w Polsce. Najpewniejsza metoda odróżnienia dębu bezszypułkowego od szypułkowego wiąże się z długością szypułek żołędzi. Jak sama nazwa wskazuje, u dębu bezszypułkowego nie występują one w ogóle (żołędzie siedzące) lub są bardzo krótkie. Dąb bezszypułkowy występuje w naszym kraju zdecydowanie rzadziej niż szypułkowy.
Preferuje klimat umiarkowany, łagodny i wilgotny. Dąb bezszypułkowy, podobnie jak inne dęby, jest jednym z najbardziej długowiecznych drzew liściastych w Europie. Żyje nieco krócej niż dąb szypułkowy, osiągając wiek 400-600(800) lat.
Dostarcza szczególnie cennego drewna, używanego do budowy okrętów, wytwarzania mebli i podłóg. Szczególnie nadaje się w budownictwie wodnym do budowy jachtów oraz wyposażenia statków, maszyn i pojazdów, ze względu na swoją dużą wytrzymałość na gnicie. Drewno specjalne na podkłady kolejowe i beczki; dobre do toczenia i snycerki.Wykorzystuje się je także do budowy antałków, w których leżakują cenne alkohole. Drewno to używane jest także do opalania kominków.
Drzewo | Osiąga 40 m wysokości, zazwyczaj prosty, z wiekiem często staje się poskręcany |
Kora | Kora u młodych drzew jest gładka, z czasem staje się szorstka, szarobrązowa. |
Liście | Regularnie klapowane, nasada zwykle klinowata, ogonki długie do 2,5 cm, nerwy boczne dochodzą do końców klap. |
Owoce | Owocem jest orzech nazywany żołędziem. Dojrzały żołądź jest owalny, zwykle jednolicie ciemnobrunatny. Rośnie bezpośrednio na gałęzi – bez szypułki. |
Szara do brunatnoszarej, gruba i głęboko spękana, bardzo podobnie jak u dębu szypułkowego.
Liście pojedyncze. Klapy stosunkowo małe, mniej głęboko wcięte niż u dębu szypułkowego. Nasada liści klinowata lub lekko, niesymetrycznie sercowata, nigdy jednak nie posiadająca wyraźnych "uszek" jak u dębu szypułkowego. Z góry ciemnozielone, od spodu bardzo delikatnie owłosione, w dotyku grube i sztywne. Nerwy dochodzą zwykle tylko do końców klap (nie dochodzą do wcięć pomiędzy klapami, jak u dębu szypułkowego).
Żołędzie - skupione po 1-6 sztuk na wierzchołkach gałęzi, owalne orzechy, osadzone w półokrągłych miseczkach, początkowo zielone, po dojrzeniu ciemnobrązowe, umieszczone na bardzo krótkich szypułkach lub wręcz siedzące na gałęzi (stąd nazwa – bezszypułkowy; jest to najważniejsza różnica w stosunku do dębu szypułkowego!)