Dąb bezszypułkowy

Dąb bezszypułkowy (Quercus petraea (Matt.) Liebl.)

Charakterystyka, występowanie, wymagania, zastosowanie

Jeden z trzech (obok szypułkowego i omszonego) rodzimych gatunków dęba w Polsce. Odznacza się dużą zmiennością formy, co jest związane z krzyżowaniem się z dębem szypułkowym i omszonym. Ma  szerokojajowatą koronę, z czasem rozrasta się na szerokość. Najpewniejsza metoda odróżnienia dębu bezszypułkowego od szypułkowego wiąże się z długością szypułek żołędzi. Jak sama nazwa wskazuje, u dębu bezszypułkowego nie występują one w ogóle (żołędzie siedzące) lub są bardzo krótkie. Dąb bezszypułkowy występuje w naszym kraju zdecydowanie rzadziej niż szypułkowy.

Dąb bezszypułkowy preferuje klimat umiarkowany, łagodny i wilgotny. W Polsce na ogół nie przekracza wysokości 550 m n.p.m. Najwyżej odnotowano go w Gorcach – 750 m n.p.m. Tworzy czyste dąbrowy i lasy mieszane z innymi gatunkami dębów, kasztanem, bukiem i grabem. Najlepiej rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych. Preferuje klimat umiarkowany, łagodny i wilgotny.    Dąb bezszypułkowy, podobnie jak inne dęby, jest jednym z najbardziej długowiecznych drzew liściastych w Europie. Żyje nieco krócej niż dąb szypułkowy, osiągając wiek 400-600(800) lat.

Jest to gatunek liściasty pierścieniowonaczyniowy.  Drewno podobne do dębu szypułkowego, barwy od jasno- żółtej do szaro żółtej. Jest częściej wąskosłoiste, drobno słoiste przy czym drobno słoiste jest bardziej wartościowe.  Wykorzystuje się je także do budowy antałków, w których leżakują cenne alkohole. Znajduje także zastosowanie w niektórych rozwiązaniach konstrukcyjnych o średnich wymaganiach technicznych, m.in. w konstrukcjach naziemnych, podziemnych i wodnych, a także do budowy jachtów oraz wyposażenia statków, maszyn i pojazdów; drewno specjalne na podkłady kolejowe i beczki; dobre do toczenia i snycerki. Drewno to używane jest także do opalania kominków.

Dąb bezszypułkowy (autor: Prof. Dr. Otto Wilhelm Thomé, źródło: Wikipedia, licencja: domena publiczna)

Drzewo Osiąga 40 m wysokości, zazwyczaj prosty, z wiekiem często staje się poskręcany
Kora Kora u młodych drzew jest gładka, z czasem staje się szorstka, szarobrązowa.
Liście Regularnie klapowane, nasada zwykle klinowata, ogonki długie do 2,5 cm, nerwy boczne dochodzą do końców klap.
Owoce Owocem jest orzech nazywany żołędziem. Dojrzały żołądź jest owalny, zwykle jednolicie ciemnobrunatny. Rośnie bezpośrednio na gałęzi – bez szypułki.
Dąb bezszypułkowy - drzewo (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl) Dąb bezszypułkowy - gałęzie (autor: Jean-Pol GRANDMONT, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0)
Dąb bezszypułkowy - zielone liście na tle kory (autor: Jean-Pol GRANDMONT, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0)

Kora

Szara do brunatnoszarej, gruba i głęboko spękana, bardzo podobnie jak u dębu szypułkowego.

Dąb bezszypułkowy - kora (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)

Liście

Liście pojedyncze. Blaszka w zarysie odwrotnie jajowata lub eliptyczna, długości 8-12(16)cm, z (4)5-8(9) parami dość symetrycznych klap (różnica w stosunku do dębu szypułkowego, posiadającego klapy parami niesymetryczne i w mniejszej ilości), całobrzega. Klapy stosunkowo małe, mniej głęboko wcięte niż u dębu szypułkowego. Nasada liści klinowata lub lekko, niesymetrycznie sercowata, nigdy jednak nie posiadająca wyraźnych "uszek" jak u dębu szypułkowego. Z góry ciemnozielone,  od spodu bardzo delikatnie owłosione, w dotyku  grube i sztywne. Nerwy dochodzą zwykle tylko do końców klap (nie dochodzą do wcięć pomiędzy klapami, jak u dębu szypułkowego). Ustawienie skrętoległe.

Dąb bezszypułkowy - młode liście (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl) Dąb bezszypułkowy - zielone liście (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)

Owoce

Żołędzie - skupione po 1-6 sztuk na wierzchołkach gałęzi, owalne orzechy o wymiarach 2-3 x 1-1.5 cm, osadzone w półokrągłych miseczkach, początkowo zielone, po dojrzeniu ciemnobrązowe, umieszczone na bardzo krótkich szypułkach lub wręcz siedzące na gałęzi  (stąd nazwa – bezszypułkowy; jest to najważniejsza różnica w stosunku do dębu szypułkowego!) zarówno niedojrzałe jak i dojrzałe bez podłużnych ciemnych pasków (różnica w stosunku do dębu szypułkowego!).


Dąb bezszypułkowy-żołędzie zielone Dąb bezszypułkowy - żołędzie (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)
Pogoda
Odwiedź Łysy Młyn!
Wirtualna wycieczka po Łysym Młynie