Platan klonolistny

Platan klonolistny (Platanus hispanica Munchh.)

Charakterystyka, występowanie, wymagania, zastosowanie

Roślina jest powszechnie uważana za mieszańca międzygatunkowego pomiędzy platanem wschodnim P. orientalis L. i platanem zachodnim P. occidentalis L. Wyjątkowo okazałe drzewo liściaste o bardzo szerokiej koronie, grubym pniu i potężnych, bardzo rozłożystych (czasem poziomo rozpostartych) konarach. Platan klonolistny jest jednym z najbardziej rozłożystych drzew świata (szerokość jego korony może przekraczać 30m!). Gatunek wymagający świeżych i głębokich gleb o odpowiedniej wilgotności (dobrze rosnący w pobliżu rzek) i dużej przepuszczalności, ciepło- i światłolubny, odporny na mrozy (choć młode osobniki mogą przemarzać), bardzo odporny na zanieczyszczenia środowiska. Jest to  drzewo wyłącznie ozdobne parkowe, sadzone również wzdłuż dróg i alei.  Posiada niezwykle charakterystyczną korę, która odpada wielkimi płatami pozostawiając na pniu i konarach jasne, żółtawobiałe łaty. Liście platana kształtem przypominają dłoń i są podobne do klonowych (stąd też nazwa – klonolistny).

Platan klonolistny jest jednym z drzew najlepiej znoszących przesadzanie.

Jest gatunkiem liściastym  rozpierzchłonaczyniowym. Drewno  ma barwę czerwonawą do jasnobrunatnej. Jest dość wytrzymałe, podatne na obróbkę mechaniczną różnymi narzędziami. Wykorzystywane jest do wyrobu oklein, do produkcji mebli i okładzin. Okleiny pozyskiwane z bardzo jasnego bielu są z kolei stosowane w intarsjach. Wykorzystywane jako drewno konstrukcyjne w zabudowie wewnętrznej. Drewno specjalne na sprzęt sportowy, instrumenty muzyczne, walce młynarskie. Drewno twardzielowe charakteryzuje się barwą brunatną i może być używane do sporządzania wysoko cenionych mebli.

platan klonolistny (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)

Drzewo Do 35 m wysokości, o szerokiej rozłożystej koronie.
Kora Szara łuszcząca się długimi, wąskimi płatami po których zostają bardzo charakterystyczne ślady i cętki.
Liście Podobne do liści klonu, klapowane, brzegi są całe bez wyraźnego ząbkowania.
Owoce Orzeszki zebrane w kulę, rosnące na szypułce.
Platan klonolistny-w słońcu Platan klonolistny - pień (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)
Platan klonolistny - jesień (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)

Kora

U młodych drzew jest szara i lekko chropowata, szybko jednak zaczyna się łuszczyć charakterystycznymi wielkimi, cienkimi płatami o nieregularnych kształtach, które odpadając pozostawiają na pniu i konarach równie wielkie, jasne, żółtawobiałe, kremowe lub oliwkowe łaty. Sama kora jest jasnoszarobrązowa lub w kolorze kawy z mlekiem; jest ona zawsze cienka i stosunkowo gładka.

Platan klonolistny - kora (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)

Liście

Blaszkowate, pojedyncze.Blaszka dłoniasto klapowana, podobna do występującej u klonów (stąd nazwa gatunku), jednak nieco szersza, długości 12-25cm i prawie takiej samej szerokości, najczęściej 5 klapowa (rzadko 3- lub 7-klapowa), o ściętej lub lekko sercowatej nasadzie, z wierzchu błyszcząco (ciemno)zielona, od spodu jaśniejsza, obustronnie naga. Klapy średnio głębokie, rzadko i niezbyt ostro ząbkowane, wierzchołkowa nieco dłuższa niż szersza. Z wierzchu błyszczące, zielone, od spodu jaśniejsze. Nie posiadają żadnego owłosienia, są nagie. Liście posiadają duże i trwałe przylistki, które obejmują cały pęd pozostawiając na nim po opadnięciu obrączkowaty ślad. Ustawienie: skrętoległe.

Platan klonolistny-liść Platan klonolistny - młody liść (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl) platan Platanus x hispanica 'Acerifolia' (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)

Owoce

Drobne orzeszki zebrane w kuliste owocostany. Zwisające po 2 na długich szypułkach. Kolor młodych owocostanów zielony, dojrzałych - brązowy. Orzeszki są roznoszone przez wiatr i wodę. Owocostany pozostają na drzewie przez część zimy, po czym najczęściej rozsypują się.

Platan klonolistny - owocostan (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl) Platan klonolistny - owocostan (autor: Piotr Gach, źródło: www.mojedrzewa.pl)
Pogoda
Odwiedź Łysy Młyn!
Wirtualna wycieczka po Łysym Młynie